Nowy samolot dla OKL Politechniki Rzeszowskiej! (ZDJĘCIA, WIDEO)
RZESZÓW / PODKARPACIE. 4 grudnia odbyła się uroczystość przekazania nowego samolotu szkoleniowego Piper PA-28 Arrow na potrzeby Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Samolot został kupiony przy udziale środków z budżetu samorządu województwa. Będzie on służył adeptom lotnictwa do szlifowania swych umiejętności.
– Najważniejszym zadaniem samorządu województwa jest stymulowanie rozwoju regionu w wielu sferach – życia, nauki i gospodarki. Nowy samolot to nowe szanse, nowe możliwości kształcenia kolejnych roczników studentów Politechniki. Cieszę się, że swoimi działaniami możemy stwarzać młodym ludziom jeszcze lepsze możliwości, wpływając na ich rozwój, a tym samym rozwój Podkarpacia. Nasz region jest niezwykle mocno powiązany ze sferą lotnictwa. Teraz naszą rzeczywistość determinuje pandemia, ale musimy wybiegać naszymi działaniami naprzód, inwestować w przyszłość – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Najnowszy nabytek Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej Piper PA-28 Arrow to trzeci tego typu egzemplarz we flocie OKL i drugi zakupiony przy wsparciu pieniędzy od samorządu województwa. PA-28 jest amerykańskim samolotem typu “complex”: czteromiejscowym, jednosilnikowym, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM.
W tym roku Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza otrzymała 360 tysięcy złotych, by kupić nowy samolot szkoleniowy i tym samym unowocześnić bazę dydaktyczno-naukową Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Swego zadowolenia z faktu nie krył rektor Politechniki, który podczas uroczystości w Jasionce wyrażał swą wdzięczność.
– Jest to dla nas bardzo ważne wsparcie. Tego typu inwestycje są bardzo kosztowne. Ten samolot kosztował ponad milion trzysta tysięcy złotych. Sama Politechnika miałaby kłopoty z udźwignięciem tego i bardzo się cieszymy, że znajdujemy zrozumienie w samorządzie województwa i u pana marszałka oraz, że możemy liczyć na wsparcie ze środków wojewódzkich na dofinansowanie, ponieważ jest to inwestycja – mówił podczas uroczystego przekazania prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Zakup nowego samolotu szkoleniowego był niezbędny dla kształcenia studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Na Politechnice Rzeszowskiej od lat rośnie liczba studentów, którzy uczą się na prestiżowym kierunku Pilotaż. W 2017 roku było 132 studentów pilotów. W 2020 ta liczba wzrosła do 170. Aby zapewnić dostęp do sprzętu i wysoki poziom kształcenia oraz dostosowanie bazy dydaktyczno-szkoleniowej do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego niezbędna była inwestycja w nowy samolot szkoleniowy.
–Piper Arrow PA-28 to samolot amerykański. Spełnia on wymogi do kształcenia do licencji pilota samolotowego zawodowego. Wymogiem jest, aby samolot mógł być użyty musi on być czteromiejscowy z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem silnika. I ten samolot doskonale spełnia te warunki. Dodatkowo my tu szkolimy pilotów zawodowych z uprawnieniami do lotów według wskazań przyrządów i na samolotach jednosilnikowych. Ten samolot spełnia wymogi do licencji zawodowej z uprawieniami według wskazań przyrządów – podkreślał Mieczysław Górak – dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, to znany i ceniony w Europie ośrodek, gdzie w czasie szkoleń i praktyk studenci zdobywają licencje, specjalności i uprawnienia oraz kwalifikacje lotniczych. To 14 samolot ośrodka, który korzysta także z wysokiej klasy 2 symulatorów lotu ALSIM ALX, które doskonale sprawdzają się w szkoleniu pilotów na różnych poziomach.
Kierunek pilotażu jest nie tylko „oblegany” przez młodych ludzi marzących o karierze pilotów. Jest on także szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju województwa podkarpackiego, w kontekście Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020.
Poza Politechniką Rzeszowską wsparcie z budżetu województwa podkarpackiego otrzymało w 2020 roku sześć innych uczelni z regionu. Łącznie suma dotacji dla uczelni wyniosła milion złotych.
Źródło, zdjęcia: Aleksandra Gorzelak – Nieduży / Biuro Prasowe UMWP
Wideo: Mateusz Romankiewicz / Biuro Prasowe UMWP
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz