REKLAMA

Stacja Rzeszów-Główny. Podróżni mogą już korzystać z nowych wind

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na stacji Rzeszów Główny podróżni mogą już korzystać z udogodnienia, jakim są cztery windy. Korzystać można już również z nowych peronów i przejścia podziemnego.

EnDGJJSUwAAwusP
Foto: PKP-PLK / mat. prasowe

Dzięki czterem windom, dostęp do kolei dla osób mających problemy z poruszaniem  został ułatwiony. Podróżni mogą korzystać z wind przy wejściu na peron nr 1 od strony Placu Dworcowego, przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściu z tunelu od strony ulicy Kochanowskiego. Urządzenia zaprojektowano z myślą o wszystkich podróżnych. Z wind bez problemu skorzystają osoby na wózkach, rodziny z dziećmi, osoby z ciężkimi bagażami, a także rowerzyści.

 

PLK zwiększa komfort i dostępność do kolei dla wszystkich podróżnych. Pasażerowie łatwiej dostają się do pociągów z trzech nowych wyższych peronów. Są duże wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Dobrą orientację na stacji zapewnia ponad 100 tablic informacyjnych – wylicza Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowano system ścieżek naprowadzających. Dostęp do peronów ułatwia bezpieczne, 140-metrowe przejście podziemne. Obiekt połączył dwie części miasta.

Poza windami, udogodnieniem będą cztery pary schodów ruchomych na perony. – Wykonawca dla bezpiecznego użytkowania musi zakończyć odbiory urządzeń z Urząd Dozoru Technicznego – wyjaśnia Dorota Szalacha.

Inwestycja w Rzeszowie realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 milionów złotych netto. W ramach inwestycji, oprócz prac na stacji Rzeszów-Główny, zbudowano trzy wiadukty kolejowe nad aleją Wyzwolenia, dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni, przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulicy Konopnickiej i nowy, szerszy wiadukt przy ulicy Batorego.

Źródło: PKP-PLK / materiały prasowe

19-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)