REKLAMA

Miasta przyjazne kierowcom. Rzeszów nie wypadł najlepiej [RANKING]

RZESZÓW / PODKARPACIE. Serwis Oponeo postanowił sprawdzić, jak wyglądają największe polskie miasta z perspektywy kierowców. Oponeo opublikowało ranking, w którym ocenia miasta pod kątem ośmiu kategorii mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo kierowców. Które miejsce zajął Rzeszów?

20171018_172916-01

Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl

Ranking miast przyjaznych kierowcom powstał w oparciu o dane urzędów miast, zarządów dróg i systemu Yanosik z 2019 roku. Oponeo podzieliło miasta na dwie grupy, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców – powyżej i poniżej 300 tysięcy. Każde miasto mogło zdobyć od 1 do 10 punktów w kategoriach:

  • Parkowanie,
  • kolizje,
  • ceny paliw,
  • prędkość,
  • ceny wymiany opon,
  • koszt OC,
  • ekojazda.

Dodatkowo przyznawano jeden punkt za carsharing, czyli system wypożyczania samochodów.

W grupie miast mających poniżej 300 tysięcy mieszkańców pierwsze miejsce zajęły Gliwice, drugie Kielce, a trzecie Sosnowiec. Rzeszów uplasował się na piątej pozycji, czyli w połowie stawki.

ranking-miast-2020-mapa-male-miasta-016446

ranking-miast-2020-klasyfikacja-male-miasta-016448

Foto: oponeo.pl

Rzeszów najwięcej punktów stracił w kategoriach kolizje i prędkość, czyli w tych związanych z bezpieczeństwem i płynnością ruchu. Zgodnie z rankingiem Oponeo, w Rzeszowie na 1000 mieszkańców w 2019 roku zgłoszono aż 11,2 kolizji, co obok Katowic (15,3 kolizji / 1000 mieszkańców) jest najgorszym wynikiem wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców. Najlepiej w tym zestawieniu wypada Radom (5,2 kolizji / 1000 mieszkańców).

W Rzeszowie nie jest również dobrze, jeżeli chodzi o płynność ruchu. Według danych Oponeo średnia prędkość pojazdów poruszających się po Rzeszowie w godzinach od 7:00 do 21:00, wynosi 26 kilometrów na godzinę. To obok Kielc (również 26 km/h) i Radomia (25 km/h) najgorszy wynik wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców. W Katowicach średnia prędkość pojazdów wynosi dla porównania 35 kilometrów na godzinę. Nie lepiej wygląda sytuacja w granicach miasta. W okolicach Rzeszowa średnia prędkość wynosi 42 kilometry na godzinę (6. miejsce wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców), dla porównania w Częstochowie są to 53 kilometry na godzinę.

Według rankingu najmocniejszymi punktami Rzeszowa z perspektywy kierowcy są najniższe ceny w strafach płatnego parkowania (wyżej uplasował się jedynie Sosnowiec, który nie posiada stref płatnego parkowania), stosunkowo niska cena za ubezpieczenie pojazdu (3. miejsce wśród miast z najtańszym ubezpieczeniem) i wymianę opon (4. miejsce).

Rzeszów dobrze wypada również pod kątem ekologii. Jedna stacja ładowania samochodów elektrycznych w stolicy województwa przypada na 12 kilometrów kwadratowych, co jest trzecim wynikiem wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców. Rzeszów zajął wysokie drugie miejsce wśród miast oferujących carsharing (wypożyczanie pojazdów). Więcej samochodów do wypożyczania do końca 2019 roku miały tylko Katowice.

Cały ranking można prześledzić TUTAJ

Źródło: Oponeo

23-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)