REKLAMA

86-letni rzeszowianin oszukany metodą “na wnuczka”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policjanci nadal otrzymują sygnały o oszustach próbujących wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka”. W poniedziałek sprawcy działający w ten sposób oszukali 86-letniego mieszkańca Rzeszowa. Podając się za prokuratora i wnuczka, powiadomili pokrzywdzonego o wypadku. Senior zgodził się pomóc i przekazał pieniądze.

59039659749368b1e85e4b51958e
Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

O oszustwie policjanci zostali zawiadomieni przez córkę pokrzywdzonego w poniedziałek. Opisany sposób działania oszustów był policjantom dobrze znany z podobnych zgłoszeń.

 

W poniedziałek około godziny 11:00 do pokrzywdzonego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna informując go, że jego wnuczek miał wypadek.

Następnie potwierdził to inny rozmówca podający się już za wnuczka. Miał potrącić kobietę, która zmarła w szpitalu. Aby uniknąć więzienia fałszywy wnuczek potrzebował pilnie pieniędzy.

Senior chciał pomóc i zobowiązał się przekazać wnuczkowi pieniądze. Z rozmówcami ustalił, że we wskazanym miejscu gotówkę odbierze kobieta.

Pokrzywdzony poszedł we wskazane miejsce gdzie przekazał nieznanej kobiecie całą kwotę. Niestety, dopiero po kontakcie z córką i prawdziwym wnuczkiem, 86-latek zdał sobie sprawę, że został oszukany.

 

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które dzwonią do nas i przedstawiają się jako członkowie rodziny i żądają pieniędzy.

Przede wszystkim nie należy od razu wierzyć w takie historie. Oszustów łatwo jest zdemaskować. Wystarczy rozłączyć się i przed przekazaniem pieniędzy, samemu zadzwonić do członków rodziny. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują metody, którymi się posługują i każdy przypadek może się nieco różnić. Warto w gronie rodzinnym, z bliskimi seniorami, z rodzicami, dziadkami i osobami samotnymi, rozmawiać o takich przypadkach.

 

Aby uniknąć oszustwa warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnie żadnych decyzji, nie ulegajmy wywieranej na nas presji;
  • podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami – pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
  • potwierdzając dane osoby dzwoniącej, najpierw rozłączmy połączenie, a dopiero wtedy skontaktujmy się z rodziną lub numerem alarmowym 112;
  • nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, którymi dysponujemy;
  • pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, NIGDY nie pośredniczą w przekazywaniu jakiejkolwiek gotówki.

 

Źródło: KMP Rzeszów

26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)