60. Jubileuszowy sezon w Filharmonii Podkarpackiej

RZESZÓW. Filharmonia Podkarpacka świętować będzie niebawem jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Perspektywa lat pokazuje, że udaje się Filharmonii skutecznie przyciągać do siebie publiczność. Ci, którzy raz przekroczą jej próg zostają na dłużej…..oczarowani niepowtarzalnymi wydarzeniami artystycznymi.
Można przeżywać je co piątek, a nawet częściej, bo w ofercie filharmonicznej znajdują się także Fil -Kameralia , które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności oraz nowe „Koncerty plus…” będące ciekawymi projektami o różnorodnym charakterze. Jednym z nich jest „Mój Molier” – monodram Andrzeja Seweryna, jak również koncert rodziny Pospieszalskich. Jak co roku Filharmonia nie zapomina również o najmłodszych melomanach zapraszając na koncerty dla dzieci i młodzieży.
Przystępując do nowego sezonu artystycznego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej może poszczycić się znakomitymi koncertami w prestiżowej „Złotej Sali” Musikverein w Wiedniu, a przed nią jeszcze wiele wyzwań i planów. W pierwszej części jubileuszowego sezonu koncertowego obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pojawią na afiszach nazwiska wybitnych dyrygentów, solistów i kompozytorów: Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Wojciech Michniewski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Gabriel Chmura, Paweł Kowalski, Piotr Paleczny, Olga Pasiecznik, Elżbieta Towarnicka oraz Krzysztof Penderecki, który w listopadzie zadyryguje koncertem złożonym z własnych kompozycji. Na filharmonicznej scenie pojawią się również po raz pierwszy tacy artyści jak: znakomity pianista Ignacy Lisiecki, skrzypaczka Olga Stępień, gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllova oraz włoscy śpiewacy Francesca de Giorgi i Marcello Rosiello.
Przedsmak 60. jubileuszowego sezonu artystycznego poczuć będzie można 26 września – Filharmonia Podkarpacka zaprasza na „Galę operową” z udziałem dwóch wybitnych sopranistek – Iwony Sochy i Magdaleny Idzik. A w programie, to co publiczność lubi najbardziej – arie i duety z oper Verdiego, Rossiniego, Glinki, Moniuszki i popisowe utwory orkiestrowe.
Uroczysta inauguracja Jubileuszowego Sezonu Artystycznego odbędzie się w dniu 10 października. W programie przewidziano muzykę związaną z ważnym rocznicami. W tym roku mija bowiem 110 lat od urodzin Malawskiego, patrona Filharmonii Podkarpackiej oraz 110 lat od śmierci Dvořáka, jednego z największych symfoników w historii. Tak więc po żywiołowym Tryptyku góralskim kompozytora rodem z Przemyśla zabrzmi niezwykły w swoich subtelny barwach, a jednocześnie pełen temperamentu Koncert fortepianowy Ravela w wykonaniu Pawła Kowalskiego. Zwieńczeniem programu będzie IX Symfonia e-moll Dvořáka będąca największym osiągnięciem tego kompozytora w dziedzinie muzyki orkiestrowej. Ale to nie koniec plejady wielkich dzieł symfonicznych, które usłyszeć będzie można w tej części sezonu artystycznego. W październiku Gabriel Chmura poprowadzi IV Symfonię Mahlera, a Wojciech Michniewski zadyryguje Koncertem na orkiestrę Lutosławskiego – dziełem wykonanym po raz pierwszy dokładnie 60 lat temu w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W listopadzie zabrzmią: III Symfonia „Pieśni żałosnych” Góreckiego oraz IX Symfonia Szostakowicza pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Wyjątkowo zapowiada się również listopadowy koncert z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, który zadyryguje m.in. swoją II Symfonią „Wigilijną”. Filharmonia świętować będzie także 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika; przypomniane zostaną dwa jego utwory: Koncert fortepianowy oraz Kołysanka – „cacko talentu, techniki i smaku” . Godny polecenia będzie z całą pewnością przedświąteczny koncert z Przygrywką i kolęda Kilara, Suitą „Noc wigilijna” Rimskiego – Korsakowa oraz Oratorium „ Na Boże Narodzenie” Saint-Saëns’a. W gronie licznej grupy wykonawców tego koncertu znajdą się absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu w Rzeszowie, który w październiku zaprezentuję się również w Requiem Mozarta.
Ostatni koncert 2014 roku oraz koncert noworoczny poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi, u boku którego pojawią się znakomici śpiewacy – Francesca de Giorgi i Marcello Rosiello, których podziwiać będzie można w repertuarze operowym oraz niezapomnianych standardach Gershwina. W okresie karnawału Filharmonia proponuje również koncerty z udziałem skrzypka – dyrygenta Michaela Maciaszczyka , wieczór zatytułowany „Cudowny świat musicalu” pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, koncert Der Wiener Männergesang-Verein oraz wyczekiwane przez publiczność spotkanie z Orkiestrą Teatru Narodowego we Lwowie pod kierownictwem Bogdana Moczurada. Wielbiciele muzyki z pewnością będą mieli w czym wybierać.
Sprzedaż biletów i ABONAMENTÓW rozpoczęła się 2 września. ABONAMENT obejmuje 13 koncertów (od 10 X 2014 do 6 II 2015) i gwarantuje stałe miejsce w sali koncertowej, ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Sprzedaż abonamentów trwa do 10 października w Kasie Biletowej (17 852 02 72). Szczegółowe informacje i bilety online na www.filharmonia.rzeszow.pl.
ap