REKLAMA

6 stycznia ulicami Rzeszowa przejdzie Orszak Trzech Króli! (PROGRAM)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 6 stycznia 2020 roku przez Rzeszów przejdzie Orszak Trzech Króli. Podczas trwania orszaku odegranych zostanie pięć scen. Ostatnia z nich będzie miała miejsce na rzeszowskim Rynku, w “żywej szopce”.

Przechwytywanie_52_1
Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Orszak Trzech Króli rozpocznie się 6 stycznia 2020 roku o godzinie 11:40 na parkingu przy hali Podpromie. O godzinie 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański prowadzona przez ks. bpa Jana Wątrobę. Później barwny orszak przejdzie ulicą Szopena, aleją Pod Kasztanami i ulicą 3 Maja, aż na płytę rzeszowskiego Rynku.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa kolędy “Dzisiaj w Betlejem”: „Cuda, cuda ogłaszają”. Scenariusz orszaku napisała Anna Murawska. Dialogi dla aktorów składać się będą z tekstów kolęd i w większości będą śpiewane.

Orszak został podzielony na pięć scen:

Scena 0. – Rozporządzenie cesarza Augusta, prezentacja orszaku,
Scena 1. – Dwór Heroda,
Scena 2. – Walka Dobra ze Złem,
Scena 3. – Brama anielska,
Scena 4. – Pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku.

80626638_775726602901928_5382427284198129664_n

Foto: Trasa rzeszowskiego Orszaku Trzech Króli / OpenStreetMap

To ósma edycja orszaku w Rzeszowie. Specjalnie na tę okazję przygotowano 20 tysięcy koron, 10 tysięcy śpiewników i 2 tysiące pierników. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli się częstować gorącą herbatą. Nowością jest specjalna darmowa aplikacja kolędowa Orszaku Trzech Króli, w której można odnaleźć śpiewnik zawierający około 200 kolęd i pastorałek.

Rzeszowski orszak jako jedyny w Polsce będzie podzielony na cztery części. Na czele, za gwiazdorem, pójdą dzieci przebrane za owieczki razem z rodzicami ubranymi w stroje pastuszków. Dalej orszak jest podzielony na kontynenty odpowiadające królom: Europa (król Kacper), Azja (król Melchior), Afryka (król Baltazar).

Kim będą najważniejsze postaci orszaku? W króla Kacpra wcieli się Paweł Wilga prowadzący działalność gospodarczą związaną z handlem pojazdami i usługami samochodowymi, parafianin w kościele pw. św. Rodziny w Rzeszowie. Królem Melchiorem będzie Marek Micał, który prowadzi małą firmę branży mechanicznej i należy do chóru przy przedszkolu Sióstr Służebniczek w parafii pw. św. Mikołaja w Rzeszowie. Andrzej Groch – pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, zagra Baltazara. W rolę Maryi i Józefa wcielą się Barbara i Filip Latochowie – Barbara pracuje jako fizjoterapeutka, a Filip jako lekarz w szpitalu w Brzozowie. Ich synek, roczny Jurek, w orszaku będzie małym Jezuskiem. Rolę Gwiazdora odegra Janusz Rak – współwłaściciel prywatnej firmy budowlanej, od wielu lat bierze czynny udział w Orszaku Trzech Króli. Reżyserem tegorocznego orszaku jest Tomasz Grzebyk, historyk i administratywista będący w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Do 10 stycznia 2020 roku trwał będzie konkurs plastyczny pod nazwą: „Moja ulubiona kolęda”. Ma on charakter otwarty. Szczegóły dostępne są na stronie: rzeszow.orszak.org.

plakat_a2-1

Foto: materiał organizatorów

Tekst: Kacper Ciuba

02-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

6-stycznia-ulicami-rzeszowa-przejdzie-orszak-trzech-kroli-2970-00r2kc