REKLAMA

5 drużyn z Rzeszowa w finale Imagine Cup 2014

RZESZÓW. Największy na świecie konkurs technologiczny Imagine Cup nabiera rozpędu. Jury z Polski wybrało 5 najlepszych projektów w każdej z trzech kategorii tegorocznej edycji Imagine Cup – Games, Innovation oraz World Citizenship. Najwięcej, bo aż 5 drużyn w finale reprezentują rzeszowskie uczelnie.Pozostałe uplasowały się w następującej kolejności: Warszawa (4), Poznań (3), Białystok (2) i Gdańsk (1). Krajowe finały 12. edycji konkursu Imagine Cup odbędą się 9 i 10 kwietnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, współorganizatorem Imagine Cup w Polsce jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki. Partnerami wydarzenia są firmy: Acer, Billennium, DevCore.NET, Nokia. Laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii będą reprezentować Polskę w półfinałach światowych odbywających się online. Wyłonione w nich drużyny będą konkurować o najwyższe miejsca w finałach światowych w Seattle.

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, a zarazem okazja, by z wykorzystaniem wyobraźni, pasji i kreatywności zaistnieć w świecie najnowszych technologii. W dotychczasowych edycjach udział wzięło niemal 2 miliony studentów, reprezentujących ponad 190 krajów. W tegorocznej edycji projekty można było zgłaszać w trzech głównych kategoriach: World Citizenship, Games oraz Innovation. Z każdej z nich lokalna komisja sędziowska wyłoniła 5 najlepszych zespołów, które zaprezentują projekty w trakcie polskich finałów Imagine Cup 2014. Już 9 kwietnia drużyny przedstawią swoje pomysły w każdej z głównych kategorii przed komisją sędziowską, natomiast 10 kwietnia podczas gali finałowej na scenie zaprezentuje się 9 drużyn – po 3 w każdej kategorii.

W kategorii WORLD CITIZENSHIP w finałowej piątce znalazły się zespoły:

•    LOK-I z Politechniki Rzeszowskiej z projektem Smart Eye. Smart Eye to aplikacja mobilna, która wykorzystując sieć WiFi oraz sygnały z niedrogich nadajników Bluetooth, umieszczonych w punktach wokół obiektów użyteczności publicznej, takich jak np. muzea lub biblioteki, pomaga osobom niewidomym w nawigacji we wspomnianych pomieszczeniach.
•    Power of Vision – reprezentanci Politechniki Rzeszowskiej z projektem Face Controller. Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z pomocą aplikacji, użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy.
•    CyberMeds – zespół z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy przygotował projekt PATRON. Jest to aplikacja mobilna, która wykorzystuje nowoczesne czujniki oraz procesy eksploracji danych. System został zaprojektowany w celu zdalnego monitorowania stanu pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona i skutecznego dawkowania leków.
•    Dreams Providers – zespół reprezentujący Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował projekt Third Ear. Jest to urządzenie mające na celu pomoc osobom niewidomym. Urządzenie emituje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od otoczenia i są interpretowane jako kierunki i odległości od przeszkód.
•    Educ8ors – zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest autorem projektu Ekzameno. Jest to system, który pozwala tworzyć, administrować i oceniać testy. Co więcej, w trakcie rozwiązywania testu uczniowie mogą prowadzić interakcje z nauczycielem w czasie rzeczywistym.

W kategorii GAMES w finałowej piątce znalazły się zespoły:

•    Mobi Games – zespół z WSIiZ w Rzeszowie i Politechniki Rzeszowskiej z projektem Cloud Rider. Jest to gra stworzona w technologii Unity 3D przeznaczona na platformę Windows i Windows Phone, w której gracz wciela się w pilota statku podróżującego po steampunkowym świecie. Celem gry jest pokonywanie jak największych odległości, które można uzyskać poprzez zakupy ulepszeń, nowych statków oraz omijanie barier i napotkanych wrogów.
•    Hothead Ballon – reprezentowany przez studentów z WSIiZ w Rzeszowie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przygotował Lore – grę przeznaczoną na platformy Windows, Windows Phone i Android. Gra umiejscowiona jest w małym, papierowym królestwie, w którym gracz przejmuje kontrolę nad elementami scenografii, dzięki czemu może usuwać przeszkody lub rozwiązywać zagadki.
•    TheSpawners – reprezentowany przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej z projektem MyCreature – grą stworzoną na telefony z systemem Windows Phone 8. MyCreature łączy temat genetyki, edukacji i rozrywki w formie zabawki tamagotchi. Użytkownik otrzymuje zestaw elementów, a jego zadaniem jest połączyć je w celu skonstruowania istoty. W późniejszych etapach istota przechodzi przez różne etapy rozwoju, którymi użytkownik musi się zająć.
•    YOU NEVER DEBUG ONCE z Politechniki Białostockiej prezentujący projekt Quest Craft. Gra na urządzenia mobilne łączy w sobie elementy świata rzeczywistego i wirtualnego – użytkownik wykonuje zadania z różnych dziedzin w swojej okolicy, dzięki czemu zbiera punkty i poznaje nowe osoby.
•    Unhandled Exceptions – studenci z Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu przygotowali projekt Nano T. W grze przeznaczonej na platformę Windows, użytkownik wciela się w nano robota, który poszukuje lekarstwa na nieznaną chorobę i podróżuje po ciele „pacjenta zero”.

W kategorii INNOVATION w finałowej piątce znalazły się zespoły:

•    Knoocker – studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali technologię Knoocker. Pozwala ona na wykorzystywanie piłeczki do ping-ponga jako kontrolera, a dowolnej płaskiej powierzchni (np. ściany) jako interaktywnego pola do gry. Po pierwszych testach gra może się już pochwalić gronem fanów. Technologia opracowana została we współpracy z systemem Windows.
•    LevelUP – drużynę reprezentują studenci Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych z Warszawy. Jej reprezentanci opracowali projekt TapBooks – platformę dla książek, zawierającą treści multimedialne tworzone dla sektora edukacji. Platforma – na której książki tworzone są przez użytkowników i dla użytkowników – zawiera trzy elementy: tzw. WebPlatform, czyli część, na której gromadzone są wszystkie kontakty użytkownika i treści, Book Builder – aplikację na Windows 8 do tworzenia książek oraz Book Reader – aplikację do czytania.
•    Lumi-Systems – studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej zgłosili projekt Storyteller. Jest to system, który pozwala każdemu na tworzenie, udostępnianie i czytanie w pełni interaktywnych opowieści. Dzięki temu każdy wybór dokonany przez czytelnika zmienia sposób, w jaki rozwija się historia i w jaki sposób się zakończy.
•    ScienceSergeants – reprezentanci Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy zgłosili do konkursu projekt T.E.S.L.A – smartfon i aplikację o tej samej nazwie, opracowane do czytania i rozpoznawania języka migowego. Sensory zawarte w smartfonie „uczą się”, zapamiętują i przekazują do urządzenia komunikaty, które poprzez odpowiednie algorytmy są przekazywane użytkownikowi w postaci wiadomości głosowej.
•    We Code For Food – projekt zgłoszony przez studentów z Politechniki Białostockiej to Phobos. Jest to system, który wykorzystując najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości i Microsoft Kinect potrafi rozpoznać i leczyć przyczyny fobii u pacjentów (m.in. poprzez symulacje przygotowane przez specjalnie przeszkolonych psychoterapeutów).

Użytkownicy serwisu Facebook mogą na bieżąco sprawdzać informacje na temat konkursu, przyłączając się do grupy Imagine Cup na Facebook: www.facebook.com/ImagineCupPoland. Więcej informacji o konkursie Imagine Cup można także znaleźć na stronie polskiej edycji konkursu: www.imaginecup.pl.

 

30-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

5-druzyn-z-rzeszowa-w-finale-imagine-cup-2014