PODKARPACIE. Zakończyło się, trwające ponad osiem lat, prokuratorskie śledztwo, w którym czynności wykonywali policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Wieloletnia, żmudna praca funkcjonariuszy przyniosła efekty i przyczyniła się do przerwania przestępczego procederu, jakim zajmował się 36-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna usłyszał 423 zarzuty dotyczące oszustw lub ich usiłowania.
Pierwsze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa policjanci przyjęli w połowie 2013 roku. Z przekazanych informacji wynikało, że na adres zawiadamiającej przychodziła korespondencja od instytucji bankowych, zaadresowana na nieznaną jej osobę. Znajdowały się w niej informacje na temat zawartych przez tą osobę pożyczek pieniężnych.
Policjanci zajmujący się tą sprawą mieli podejrzenie, że jest to oszustwo. Gromadzili materiał, weryfikowali otrzymywane informacje, współpracowali z różnymi instytucjami oraz funkcjonariuszami z innych województw. Ich żmudna praca przyniosła efekty. Początkiem 2015 roku ustalili adresata korespondencji bankowych. Okazało się, że jest to 36-letni mieszkaniec Gdańska.
Policjanci z Rzeszowa zwrócili się do funkcjonariuszy z Wejherowa o pomoc w przeszukaniu mieszkania 36-latka. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli m.in. komputery, około 290 kart SIM, 20 telefonów, kilkadziesiąt pieczątek wystawionych na różne firmy wraz z urządzeniem do ich produkcji, karty bankomatowe wystawione na fikcyjne osoby oraz podrobione dowody osobiste.
Funkcjonariusze ustalili także kilkadziesiąt fałszywych danych osobowych i rachunków bankowych, którymi posługiwał się podejrzany, w celu wyłudzenia pożyczek gotówkowych.
W toku realizowanych czynności ustalono, że mężczyzna posługując się fałszywymi dowodami osobistymi oraz numerami rachunków bankowych zakładanymi na inne, przede wszystkim nieistniejące osoby oraz posługując się fałszywymi dokumentami w postaci m.in. podrobionych umów o pracę, wyciągów bankowych, dokonał bądź usiłował dokonać szeregu wyłudzeń pożyczek gotówkowych z wielu instytucji finansowych i pożyczkowych.
Ustalono, że w związku z jego przestępczym działaniem, pokrzywdzonych zostało 31 instytucji finansowych i pożyczkowych.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że 36-latek z Gdańska doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych na łączną kwotę blisko 157 tysięcy złotych oraz usiłował doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę ponad 137 tysięcy złotych.
W trwającym ponad osiem lat śledztwie zgromadzono blisko 50 tomów akt. Materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mieszkańcowi Gdańska łącznie 423 zarzuty popełnienia przestępstw, do których się przyznał.
Sprawę nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Pod koniec czerwca przesłała akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu mężczyźnie do Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Za popełnienie przestępstwa grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.