REKLAMA

RZESZÓW: 30-metrowy wieżowiec na Spacerowej? Mieszkańcy oburzeni!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po raz piąty uchyliło decyzję o warunkach zabudowy na ulicy Spacerowej. To nie zniechęciło jednak władz miasta, które wydały szóstą już “wuzetkę”.

IMG_20170328_120821_1_2

Foto: materiał nadesłany

Nasza walka o wzgórze przy ulicy Spacerowej trwa już dwa lata i kosztowała mieszkańców kilkanaście tysięcy złotych. Wydawanie przez Urząd Miasta kolejnych decyzji o warunkach zabudowy, które praktycznie niczym się nie różnią od poprzednich, uchylanych po naszym zaskarżeniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, postrzegamy jako kpinę z mieszkańców miasta – mówi Elżbieta Niedzielska, Prezes Stowarzyszenia “Spacerówka”.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy Prezydent Miasta Rzeszowa wydał pięć decyzji o warunkach zabudowy dla budynków wielorodzinnych w obrębie ulicy Spacerowej. Wszystkie zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ostatnia, uchylona 4 września, dotyczyła budowy pięciu 16-metrowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z miejscami postojowymi, garażami i zjazdami.

7 października miasto po raz szósty wydało warunki zabudowy. Tym razem urzędnicy zgodzili się na wybudowanie budynku o wysokości 30 metrów.

Niedopuszczalnym jest, żeby kilkuhektarowy obszar został zabudowany bez spójnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającej przede wszystkim niezbędną infrastrukturę społeczną oraz sąsiedztwo niskiej zabudowy jednorodzinnej. Urząd Miasta nie może ustalać parametrów dopuszczalnych dla planowanej zabudowy wielorodzinnej w sposób dowolny, a decyzje o warunkach zabudowy wydawane przez Prezydenta Miasta powinny uwzględniać interes społeczny oraz prawa mieszkańców, a nie tylko interes dewelopera – komentuje Elżbieta Niedzielska.

Sprawą wzgórza przy ulicy Spacerowej zajęła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która wszczęła postępowanie administracyjne o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Chodzi o zaoranie wzgórza, na którym znajduje się gatunek ściśle chroniony – modliszka zwyczajna.

Mieszkańcy ulicy Spacerowej i członkowie Stowarzyszenia “Spacerówka” zapowiadają kolejne odwołanie od decyzji Urzędu Miasta.

Źródło: materiał nadesłany

26-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

30-metrowy-wiezowiec-na-spacerowej-miasto-po-raz-szosty-wydalo-warunki-zabudowy-5059-00r2kc