REKLAMA

28 mln zł na zabezpieczenie Strugu w Rzeszowie i Tyczynie (FOTO)

RZESZÓW, TYCZYN / PODKARPACIE. 28 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zabezpieczenie i regulację Strugu w Rzeszowie i Tycznie. Część prac rozpocznie się jeszcze w tym roku. Opracowana zostanie także koncepcja techniczna dla cieków Matysówka i Hermanówka.

06-7-1200x800

Foto (4): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

Mieszkańcy Rzeszowa i okolicznych gmin mierzą się z problemem tak zwanych powodzi miejskich spowodowanych przez nawalne deszcze. Już na początku czerwca ruszają dwa zadania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego na tych terenach.

W budżecie Wód Polskich zostało zabezpieczone 7 milionów złotych na wykonanie, jeszcze w roku bieżącym, pierwszej części praz związanych z zabezpieczeniem koryta Strugu w Rzeszowie  – powiedział w piątek Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.

08-7-1200x800

 

Konieczność podjęcia tych prac potwierdziła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, kierująca w czasie ubiegłorocznej powodzi działaniami Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Południowa cześć miasta jest stałe zagrożona powodziami. Regulacja rzeki Strug zabezpieczy 6 tys. osób,  mieszkańców m.in. takich osiedli jak Biała i Budziwój. Pamiętam przerażenie Rzeszowian, m.in. z ulicy Sikorskiego, którym w czasie ostatniej powodzi, woda wlewała się do klatek schodowych. Musimy zrobić wszystko aby ta sytuacja już się nie powtórzyła. Musimy także pamiętać o tym, że rozwój tej części miasta bez podjęcia odpowiednich kroków, bez zabezpieczenia tych terenów – będzie niemożliwy – stwierdziła wojewoda Ewa Leniart.

N70A1018-1200x800

 

Zadanie, na jakie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożył wniosek o realizację inwestycji, nosi nazwę: „Strug – etap I– odcinkowa przebudowa – kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości 8,62 km” 30 listopada 2020 roku. Przewidywany termin uzyskania pozwolenia, to koniec II kwartału.

Wartość kosztorysowa robót budowlano – montażowych tego przedsięwzięcia to 28 milionów złotych.

Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego na obszarze 433 hektary.

07-6-1200x800

Na początku czerwca zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie pierwszej części robót. Prace rozpoczną się na wysokości od ulicy Witolda Gombrowicza do ulicy Czesława Miłosza i obejmą odcinkowe kształtowanie koryta rzeki Strug wraz z wykonaniem umocnień dna. Zostaną zrealizowane jeszcze w roku bieżącym.

W celu kompleksowego zabezpieczenia przed podtopieniami rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w czerwcu br. zleci opracowanie koncepcji technicznej dla cieków Matysówka i Hermanówka.

Dokumentacja ta zostanie zrealizowana  w ramach zadania ujętego w aktualizacji  Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj (…).

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

29-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)