REKLAMA

18-letni rzeszowianin aresztowany za oszustwa internetowe!

RZESZÓW / PODKARPACIE. 18-letni Marcel Sz. z Rzeszowa jest podejrzany o liczne oszustwa internetowe, których dokonał razem i w porozumieniu z Wojciechem M. zatrzymanym w październiku 2019. 18-latka aresztowano na trzy miesiące. Podczas przesłuchania podejrzany wyjaśniał, że z oszustw osiągnął korzyść majątkową w wysokości około 100 000 złotych.

photo-of-person-typing-on-computer-keyboard-735911

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko m.in. Marcelowi Sz., 18-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa. Młodemu mężczyźnie zarzucono popełnienie w okresie od bliżej nieustalonego dnia 2019 roku do dnia 29 września 2019 roku szeregu przestępstw internetowych. Przestępstwa te polegały na wystawianiu fikcyjnych ogłoszeń dotyczących sprzedaży telefonów komórkowych, robotów kuchennych: Thermomix, Lidlomix oraz innego sprzętu elektronicznego na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych OLX.pl oraz Allegro.pl. Marcel Sz. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nieustalonych jeszcze osób w bliżej nieokreślonej kwocie.

W toku toczącego się postępowania ustalono, iż podczas zamieszczania ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych podejrzany Marcel Sz. podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, którzy udostępnili mu możliwość korzystania z ich rachunków bankowych. Za ich pomocą jednocześnie potwierdzał tożsamość innych osób i rejestrował na ich dane karty SIM.

10 marca 2020 roku Marcel Sz. został zatrzymany w mieszkaniu w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji. Podejrzany 18-latek nie otworzył drzwi od mieszkania mimo wielokrotnego pukania, dzwonienia i nawoływania, wobec czego konieczne było zastosowanie przez funkcjonariuszy Policji wejścia siłowego.

W trakcie podejmowanej próby wejścia do mieszkania mężczyzna wyrzucił przez okno balkonowe mieszkania dwa telefony i cztery karty SIM mające związek z prowadzonym postępowaniem, usiłując tym samym zatrzeć ślady przestępstwa.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do przyjęcia, że Marcel Sz. oferował do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych smartfony, urządzenia Thermomix, Lidlomix itp., którymi faktycznie nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań. Mężczyźnie przedstawione zostały zarzuty oszustwa.

Po przesłuchaniu 18-latek przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż z dokonanych oszustw osiągną korzyść majątkową w kwocie około 100 000 złotych, co wskazuje na olbrzymią skalę przestępczego procederu.

Z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania, mając na uwadze grożącą podejrzanemu surową karę oraz uzasadnioną obawę ucieczki lub ukrycia się jak również uzasadnioną obawę, iż podejrzany Marcel Sz. w inny bezprawny sposób będzie utrudniał postępowanie karne, skierowano do Sądu Rejonowego w Dębicy wniosek o zastosowanie wobec w/w podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Marcela Sz. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Marcelowi Sz. za popełnienie zarzucanego czynu grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawca nie był dotychczas karany – informuje Agnieszka Hopek-Curyło, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

18-letni Wojciech M., drugi ze sprawców, który współpracował z Marcelem Sz. również przebywa w areszcie.

Źródło: rzeszow.po.gov.pl

22-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

18-letni-rzeszowianin-aresztowany-za-oszustwa-internetowe-9745-00r2kc