REKLAMA

18-letni motocyklista uderzył w betonowy przepust. Zginął na miejscu

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rozpoczął się sezon motocyklowy, więc gdy pogoda sprzyja, na drogach pojawia się więcej jednośladów. Nie wszyscy jednak przestrzegają przepisów i kierują się rozwagą, stąd więcej wypadków z udziałem motocyklistów.

Policjanci częściej będą kontrolować stan techniczny motocykli, nie będzie pobłażliwości dla jeżdżących niebezpiecznie.

Wyższe temperatury, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów sygnał, że czas przesiąść się z samochodu na dwa kółka. Z każdym rokiem na drogi wyjeżdża coraz więcej motocykli i motorowerów. Więcej jest też zdarzeń drogowych z ich udziałem, niestety często tragicznych w skutkach. Wczoraj w podrzeszowskiej Racławówce zginął 18-letni motocyklista. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący motocyklem marki Honda, na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, a następnie uderzył w betonowy przepust. Przed kilkoma dniami śmierć w wypadku poniósł 16-latek jadący motorowerem.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich  jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Do Policji docierają sygnały o ulicznych wyścigach motocyklowych, także zgłoszenia o zakłóceniach ciszy nocnej przez brawurowo i głośno jeżdżących motocyklistów. Policjanci nie lekceważą takich sygnałów. Będą kontrolować kierujących jednośladami, ale też sprawdzać stan techniczny pojazdów. Podkarpacka Policja posiada urządzenia do badania poziomu głośności – sonometry, przy pomocy których można sprawdzić, czy motocykl nie przekracza dopuszczalnych norm hałasu. Przepisy określają, że poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy jednośladów z silnikami o pojemności do 125 ccm nie może przekroczyć 94 dB, a w przypadku pojazdów z większymi silnikami ta norma wynosi 96 dB. W razie stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonariusze będą zatrzymywać dowody rejestracyjne.

Już dziś rozpoczynamy działania pod nazwą “Majowy weekend 2015”, potrwają one do niedzieli. Spodziewamy się większego ruchu na drogach naszego regionu, dlatego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą policjanci.

źródło: KMP Rzeszów

1156166532

30-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

18-letni-motocyklista-uderzyl-w-betonowy-przepust-zginal-na-miejscu