REKLAMA

18-latek z Rzeszowa oszukiwał na OLX. Grozi mu nawet 12 lat więzienia

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policja zatrzymała 18-letniego rzeszowianina, który dopuszczał się oszustw na portalach aukcyjnych. W ten sposób mężczyzna miał wyłudzić od kupujących prawie 33 tysiące złotych.

566d6a725e441_o_full
Foto: pixabay.com

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie razem z policjantami z Katowic zatrzymali 18-letniego mieszkańca Rzeszowa Wojciecha M.. Mężczyzna miał w okresie od 23 maja 2018 roku do 27 sierpnia 2018 roku dokonać szeregu przestępstw związanych z oszustwami internetowymi.

18-latek oferował do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmioty, których nie posiadał. Były to między innymi telefony komórkowe, konsole PS4, ekspresy do kawy, czy obuwie trekkingowe. Mężczyzna wprowadzał w błąd nabywców towarów, którzy wpłacali kwoty za dane przedmioty na wskazane przez niego numery kont bankowych. Oskarżony miał dokonać wyłudzenia pieniędzy na łączną kwotę 32.822,00 złotych.

– W toku toczącego się postępowania ustalono, iż podejrzany Wojciech M. podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe. Oskarżony przyjmował wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych. Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny – informuje Artur Grabowski, rzecznik rzeszowskiej Prokuratury Okręgowej.

Podczas postępowania stwierdzono również, że sprawca korzystał z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane. Do popełniania przestępstw wykorzystywał również numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.

W trakcie przeprowadzonych przeszukań miejsca zamieszkania Wojciecha M. oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono między innymi telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Wojciechowi M. przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Nie mniej jednak materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Wojciech M. przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy, w dniu 5 października 2019 roku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

18-latkowi za popełnienie zarzucanego czynu grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Oskarżony nie był wcześniej karany.

Źródło: rzeszow.po.gov.pl

08-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

18-latek-z-rzeszowa-oszukiwal-na-olx-grozi-mu-do-12-lat-wiezienia-313-00r2kc