REKLAMA

15 lat samorządu województwa

Zakończyła się pierwsza część uroczystości z okazji jubileuszu 15-lecia samorządu województwa. Obchody odbywają się pod hasłem „Podkarpackie – przestrzeń dla samorządu”. Za nami jest już uroczysta sesja Sejmiku Województwa oraz wręczenie pamiątkowych herbów członkom zarządów i przewodniczącym sejmiku.

Na uroczystości zaprosiliśmy radnych wszystkich kadencji, przewodniczących, członków zarządów, a także zaprzyjaźnione z nami instytucje oraz parlamentarzystów. Są także goście z zaprzyjaźnionych z nami regionów.
– To ważne wydarzenie i chcemy je godnie uczcić – mówił przed rozpoczęciem uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, w której uczestniczyli samorządowcy i mieszkańcy regionu. Przewodniczył jej biskup senior Kazimierz Górny.Kolejnym punktem była uroczysta sesja sejmiku, przed którą biskup Kazimierz Górny przypomniał zebranym samorządowcom, że ich praca to służba na rzecz społeczeństwa. Sesję sejmiku poprowadził przewodniczący Sławomir Miklicz.

– To był ważny czas dla województwa podkarpackiego. Samorząd pokazał, że potrafi zarządzać Podkarpaciem, działać na rzecz ludzi tutaj mieszkających. Dzisiaj nie jest to to już to samo miejsce co kiedyś. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez lokalnych samorządów – mówił na jubileuszowej gali przewodniczący sejmiku Sławomir Miklicz.

Sesja rozpoczęła się od wręczenia odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” rodzinie zmarłego niedawno Antoniego Kopaczewskiego. Laudację odczytał radny Wojciech Buczak, który powiedział o zmarłym działaczu Solidarności, że był to człowiek szlachetny, patriota, dla którego wolność była najwyższą wartością.
– Antoni Kopaczewski, pomimo tego, że wiele chorował, był bardzo aktywny społecznie. Rzeszów i Podkarpacie wiele mu zawdzięczają – powiedział radny Wojciech Buczak.

Odznakę w imieniu rodziny odebrała córka Kopaczewskiego – Renata Nowak. Ojciec był radykalny w swych poglądach, ale także w poświęceniu i pracy na rzecz województwa. Zawsze mówił, że trzeba walczyć o Polskę – wspominała ojca Renata Nowak.
Na uroczystej sesji sejmiku głos zabrali wszyscy dotychczasowi przewodniczący sejmiku: Zdzisław Banat, Jan Kurp, Krzysztof Kłak, Andrzej Matusiewicz, Teresa Kubas-Hul oraz Wojciech Buczak, którzy wspominali pracę w samorządzie województwa i największe wyzwania w poszczególnych kadencjach.Głos zabrała także wicewojewoda Alicja Wosik oraz Robert Choma – Wiceprzewodniczący Zarządu PSST, a także marszałek Władysław Ortyl, który wspominał między innymi swoją pracę w zarządzie województwa pierwszej kadencji.

– Bardzo cenię sobie to doświadczenie. Pierwszy budżet, przyjęcie herbu województwa, który pokazuje naszą tożsamość historyczną, pierwsze projekty z programu PHARE. To były ważne decyzje i doświadczenia – mówił marszałek Ortyl, który na koniec podziękował wszystkim, którzy przez tych 15 lat pracowali na rzecz rozwoju regionu, także tym, którzy już nie żyją. Marszałek przytoczył także słowa papieża Franciszka, który powiedział, że władza jest służbą. Także władza samorządowa – dodał na zakończenie marszałek.

01

Radni przyjęli także okolicznościową uchwałę – stanowisko w związku z 15. rocznicą powstania Samorządu Województwa Podkarpackiego, które odczytał członek zarządu Bogdan Romaniuk, a w którym znalazły się między innymi takie słowa:

W 15. rocznicę wprowadzenia reformy administracji publicznej, ustanawiającej szesnaście województw, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego wraz z Zarządem wyrażają uznanie i podziękowanie tym, którzy – zgodnie z zasadą pomocniczości – doprowadzając do rozpoczęcia w 1999 roku budowy samorządowej Polski na szczeblu regionalnym, przyczynili się do powołania Województwa Podkarpackiego oraz tym, którzy wytrwale zaangażowali się w realizację idei państwa obywatelskiego, aktywizując społeczeństwo i umacniając więzi łączące mieszkańców Ziemi Podkarpackiej.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych herbów członkom zarządów i przewodniczącym sejmiku wszystkich kadencji. Herby wręczał marszałek Władysław Ortyl wraz z przewodniczącym sejmiku Sławomirem Mikliczem. Pierwsza część uroczystości zakończyła się konferencją „Karpaty – zaleta czy bariera w rozwoju regionu?”. Moderatorem debaty był Jerzy Kwieciński – wiceprezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. Głos w dyskusji zabrał między innymi Tomasz Poręba – Poseł do Parlamentu Europejskiego, który mówił o tym, jak ważna dla Podkarpacia i całego obszaru karpackiego jest strategia dla Karpat i jakie działania należy podjąć, aby została przyjęta przez Parlament Europejski.Obchody jubileuszu 15-lecia samorządu województwa zakończy uroczysta gala połączona z koncertem w Filharmonii Podkarpackiej. Podczas gali zostanie zaprezentowany nowy film reklamujący Podkarpacie. Marszałek wraz z przewodniczącym sejmiku wręczą także 15 statuetek najbardziej zasłużonym osobom i instytucjom z regionu.

UMWP

12-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

15-lat-samorzadu-wojewodztwa