REKLAMA

13,5 mln zł dla UR na budowę Centrum Symulacji Medycznej

RZESZÓW / PODKARPACIE. Uniwersytet Rzeszowski otrzymał ponad 13,5 miliona złotych na stworzenie Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej. Celem projektu jest poprawa kształcenia praktycznego na kierunku lekarskim Wydziału Medycznego UR.

DSC00018

Foto: materiał nadesłany

W środę profesor Józef Cebulski, Prorektor ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką UR, podpisał w Ministerstwie Zdrowia projekt „WCSM – edukacja medyczna z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej – program rozwojowy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego”.

Opracowanie programu rozwojowego będzie miało na celu poprawę jakości nauczania na kierunku lekarskim, co pozwoli na realizację już istniejących projektów edukacyjnych i powstanie nowych projektów o charakterze praktycznym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wybrane umiejętności techniczne i nietechniczne. Z ramienia Ministerstwa Zdrowia umowę podpisywali: sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko, podsekretarz stanu Zbigniew J. Król oraz podsekretarz stanu Sławomir Gadomski.

Kluczowym elementem programu będzie utworzenie Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku lekarskiego, jako obiektu wyposażonego w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta. Sale symulacyjne wyposażone będą w niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych, co pozwoli na uzyskanie przez studentów wielu wysokospecjalistycznych umiejętności. Dodatkowo w ramach projektu pracownicy dydaktyczni, naukowo-dydaktyczni oraz pracownicy naukowo-techniczni lub pracownicy techniczni wezmą udział w szeregu przedsięwzięć podnoszących ich kwalifikacje – mówi profesor Cebulski.

Powstanie WCSM umożliwi wdrożenie zobiektywizowanego systemu sprawdzania wyników kształcenia oraz prowadzenia egzaminów typu OSCE. Wprowadzenie kształcenia w warunkach symulowanych pozwoli również na ćwiczenie w jednakowych, powtarzalnych i kontrolowanych warunkach klinicznych postępowania w sytuacjach trudnych i rzadko spotykanych. Umożliwi również kształtowanie i doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranych sytuacjach klinicznych, nauki i doskonalenia prowadzenia procesu diagnostyczno-terapeutycznego z wykorzystaniem symulowanych scenariuszy klinicznych w warunkach odzwierciedlających oddział szpitalny.

Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej będzie zlokalizowane w budynku UR przy ul. Warszawskiej, gdzie obecnie działa już Centrum Symulacji Medycznej Pielęgniarek i Położnych. Wartość projektu wynosi ponad 13,5 miliona złotych i jest w całości finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstanie do kwietnia 2022 roku.

Źródło: materiał nadesłany

24-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)