REKLAMA

11,5 mln zł na SOR-y oraz na stypendia dla pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia przekaże 11,5 mln złotych na szpitalne oddziały ratunkowe oraz na stypendia dla pielęgniarek w województwie podkarpackim.

IMG_7976-1200x777

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko podpisała w poniedziałek umowy o dofinansowanie w ramach inicjatywy „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” i „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”.

5 projektów w województwie podkarpackim dotyczy doposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych – to pokazuje skalę i obrazuje, jak ważne jest wsparcie szpitali w ratowaniu życia. Nowa aparatura medyczna trafi do szpitali w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu.

Umowy dotyczące doposażenia SOR zostały podpisane 1 października dla szpitali w: Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu. Ich łączna wartość to ponad 1,8 mln zł.

Ponadto, podpisana została umowa o dofinansowanie o wartości ok. 8,7 mln zł z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

– Chcielibyśmy przeznaczyć te środki na wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który ułatwi pacjentom w stanach zagrożenia życia dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii, a z drugiej strony zwiększyć dostępność do szpitalnych oddziałów ratunkowych, chociażby poprzez przez tworzenie nowego SOR-u w Jarosławiu – powiedziała w Rzeszowie wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Ministerstwo Zdrowia wykorzystuje środki unijne m.in. do wsparcia systemu ratownictwa medycznego. Środki przeznaczone dla szpitalnych oddziałów ratunkowych służą szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia. Świadczenia w SOR udzielane są pacjentowi w trybie nagłym – kiedy znajduje się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Obejmują również świadczenia dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne trafiają także do szpitalnych oddziałów ratunkowych dla dzieci, które są niezwykle ważnym ogniwem systemu ratownictwa medycznego.

Dziś Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku otrzymała dofinansowanie na prawie 1 mln złotych. Celem projektu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” jest poprawa jakości kształcenia, zainteresowanie studiami na kierunku pielęgniarstwo oraz motywowanie studentów do poszukiwania i podejmowania pracy w zawodzie bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu.

Fundusze Europejskie w Programie Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój finansują:
– infrastrukturę ratownictwa medycznego: centra urazowe, szpitalne oddziały ratunkowe, lądowiska, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
– infrastrukturę na oddziałach specjalistycznych np. na ginekologii, neonatologii, pediatrii, kardiologii, onkologii, czy psychiatrii,
– programy profilaktyczne,
– infrastrukturę pracowni diagnostycznych,
– programy rozwojowe – zwiększające liczbę pielęgniarek i położnych,
– kształcenie kadr medycznych,
– dzienne domy opieki medycznej,
– centra symulacji medycznej,
– działania projakościowe.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z beneficjentami środków unijnych. Oznacza to, że w całym kraju realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 3 mld zł.

W województwie podkarpackim podpisano 23 umowy o wartości blisko 175 mln zł na dofinansowanie m.in. inwestycji infrastrukturalnych oraz na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne, działania jakościowe.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

02-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

115-mln-zl-na-sor-y-oraz-na-stypendia-dla-pielegniarek-238