REKLAMA

11. rocznica katastrofy w Smoleńsku (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Mija 11. rocznica katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, w której zginęła rządowa delegacja lecąca oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu.

06_3

Foto: Tomasz Leyko / Biuro Prasowe UMWP

Marszałek Władysław Ortyl oddał dziś hołd wszystkim ofiarom tragicznego lotu. Zapalił znicz oraz złożył symboliczną wiązankę kwiatów na grobie jednego ze swoich poprzedników, Leszka Deptuły. Były marszałek w 2010 roku był posłem i znalazł się w szerokiej delegacji do Smoleńska. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Mielcu.

Minęło już 11 lat. Trudno uwierzyć, bo to długi okres, ale tamte tragiczne chwile wciąż mam w pamięci. Zginęło wielu moich przyjaciół i znajomych. Wspominamy dziś szczególnie parę prezydencką, Leszka Deptułę oraz Stanisława Zająca, posła i senatora ziemi podkarpackiej i wszystkich, którzy wskutek tej tragicznej katastrofy przedwcześnie nas opuścili – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wiązanki od samorządu województwa złożono także na grobie Stanisława Zająca w Jaśle. Na obydwu wspomnianych mogiłach znalazły się także wieńce od Prezydenta RP, marszałek Sejmu, premiera, ministra obrony narodowej i wojewody.

Dziś symbolicznie oddajemy także hołd wszystkim pomordowanym w lesie katyńskim. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzelali co najmniej 21 768 obywateli Rzeczpospolitej (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji), na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego.

W związku z sytuacją epidemiczną, samorząd województwa nie organizował dużych uroczystości związanych z obydwoma rocznicami. W poniedziałek o 10:30 marszałek wraz z wojewodą oraz przedstawicielami samorządu złożą kwiaty pod Pomnikiem Smoleńskim przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

 

 

Źródło: Tomasz Leyko / Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: Tomasz Leyko / Biuro Prasowe UMWP


10-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

11-rocznica-katastrofy-w-smolensku-zdjecia-5341-00r2kc