REKLAMA

11 mln zł na poprawę kolejowej trasy Podkarpacie-Lubelszczyzna

PODKARPACIE. Rozpoczęły się prace na podkarpackim odcinku kolejowej trasy z Przeworska w stronę Stalowej Woli i Lublina. Efektem ma być poprawa podróży i zwiększenie bezpieczeństwa. Na remont przeznaczono 11 mln zł ze środków PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Prace obejmują tory, przejazdy i przepusty między Nową Sarzyną a Leżajskiem oraz Grodziskiem Dolnym i Przeworskiem.

csm_Gniewczyna_Lancucka___trasa_Lublin_-_Przeworsk_-_robotnicy_demontuja_szyny_i_podklady_na_przepuscie_w_celu_przebudowy_obiektu__pracuje_koparka__fot._PLK_4f25dc8a7e

Foto (2): PKP-PLK / mat. prasowe

Z Podkarpacia do Lublina prowadzi linia kolejowa nr 68. To trasa od Przeworska – między Rzeszowem a Przemyślem na trasie E 30 – do Stalowej Woli Rozwadów. Dalej zlokalizowany jest blisko 100 km odcinek Stalowa Wola Rozwadów – Lublin, który został zmodernizowany i zelektryfikowany do końca 2020 roku w ramach inwestycji z udziałem środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Polskie Linie Kolejowe  zwiększają  możliwości kolejowych przewozów także na odcinku od  Przeworska do Stalowej Woli. Podróże tą trasą zapewniają pociągi regionalne i dalekobieżne. Linia wykorzystywana jest także w ruchu towarowym.

 

W kwietniu rozpoczęły się roboty na trasie od  Przeworska do Stalowej Woli, na które przeznaczono 11 mln zł ze środków PLK. Prace obejmują tor, przepusty i przejazdy  kolejowo-drogowe. Między Nową Sarzyną a Leżajskiem wymienione zostaną szyny i podkłady. Poprawiony będzie stan mostu nad rzeką Malinianką w Jelnej i dwóch przepustów. Na odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk Gorliczyna przewidziana jest przebudowa 7 przepustów. Nowe obiekty zapewnią dobry stan linii i utrzymanie rozkładowych przejazdów.

Ważnym zakresem prac jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, czyli przebudowa przejazdów. Na czterech skrzyżowaniach – w Jelnej, Tryńczy oraz w Przeworsku, będą lepsze jezdnie i poprawione torowisko. Po wykonaniu robót kierowcy płynnie przejadą przez tory.

Prace na dwutorowym odcinku linii między Nową Sarzyną a Leżajskiem nie wpływają na rozkładowe przejazdy, gdyż ruch pociągów odbywa się po jednym torze. Przebudowa obiektów na jednotorowym odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk wymagała wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej. Zmiany przewidziano i uwzględniono w rozkładzie jazdy. Szczegóły są na stronach portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.

Nowa_Sarzyna_-_Lezajsk___l._nr_68___robotnicy_ukladaja_nowy_tor__fot._PLK

 

Na odcinku Przeworsk – Stalowa Wola za blisko 26 mln zł z budżetu oraz środków własnych PLK zrealizowały zadania w latach 2018 – 2020. Jak podaje PKP-PLK, efektem są coraz sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy. Prace objęły przebudowę mostu w Wierzawicach nad rzeką Błotnią oraz modernizację stacji Nowa Sarzyna. Zlikwidowano „wąskie gardło” między Lublinem a Przeworskiem. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa, m.in. przewożonych towarów tranzytowych na bocznicę kolejową do Zakładów Chemicznych CIECH Sarzyna S.A.

Modernizacja linii na odcinku Lublin-Stalowa Wola Rozwadów sprawiła, że pasażerowie korzystają z krótszych podróży. Kolej jest bardziej dostępna, gdyż 20 przebudowanych przystanków zapewnia wygodne korzystanie z pociągów. Na podkarpackim odcinku linii wybudowano dwa dodatkowe przystanki Zaklików i Stalowa Wola Charzewice.

Elektryfikacja zwiększyła znaczenie kolei jako ekologicznego, przyjaznego środowisku środka transportu. Przedsięwzięcia zrealizowano za ponad 450 mln zł netto w ramach unijnego Projektu Operacyjnego Polska Wschodnia, dofinansowanie wyniosło 75 procent wartości całego projektu – przekazuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP-PLK.

 

Źródło: PKP-PLK / informacja prasowa

 

09-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)