REKLAMA

11 Europejski Festiwal Filmowy “Ty i Ja” rozpoczyna się dziś w Kinie Zorza

RZESZÓW. Festiwal będzie trwał 2 dni. Zaprezentowanych zostanie 6 filmów. Dziś oraz jutro w Kinie Zorza można będzie zobaczyć filmy, poruszające temat niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej.

integracja plakat A1 kina studyjne

REPERTUAR:

1. LIFE OUT THERE (ŻYCIE TAM), reż. David Ellington, Wielka Brytania 2012, 24 min., fabularny
Niesłyszący Billy Clinton i jego poruszający się na wózku ojciec Jack, są obserwatorami UFO. Billy przeżywa szok po obejrzeniu pewnego filmu dokumentalnego i zdaje sobie sprawę, że już najwyższy czas znaleźć życie tam…

2. MARIA, reż. Iina Hänninen, Finlandia 2013, 15 min., fabularny
Idylliczne życie Marii, rozpada się, gdy jej syn ginie w lesie. W grę wchodzi także porwanie przez dziwnego człowieka. W finale okazuje się, że fakty nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

3. NASZA KLĄTWA (OUR CURSE), reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27 min., dokumentalny
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

4. PIEŚŃ PASTERZA (SHEPHERD’S SONG), reż. Vahram Mkhitaryan, Polska/Armenia 2014, 30 min., dokumentalny
W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.

5. POWRÓT (RETURN), reż. Sylwia Michałowska, Polska 2013, 23 min., dokumentalny
Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.

6. WIELKI UDAWACZ (THE GREAT PRETENDER), reż. Néstor Frenkel, Argentyna 2013, 75 min., dokumentalny
Bohaterem filmu jest światowej sławy argentyński iluzjonista, René Lavand, którego specjalizacją są karciane sztuczki. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że Lavand posługuje się wyłącznie lewą ręką. Prawą stracił w wypadku samochodowym w wieku dziewięciu lat. Niezwykłe triki wymyśla sam. Nie może polegać na innych magikach ani podręcznikach, które stworzono dla oburęcznych iluzjonistów. Ale nie tylko manualne zdolności czynią z niego znanego i cenionego artystę.

PLAN PROJEKCJI:
3 września (środa), godz. 17:00 – BLOK I („Wielki udawacz”, „Powrót”)
4 września (czwartek), godz. 17:00 – BLOK II („Life out there”, „Maria”, „Nasza klątwa”, „Pieśń pasterza”)

Wstęp na seanse jest bezpłatny. 

ZDJ., Źródło: UM

03-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

11-europejski-festiwal-filmowy-ty-i-ja-rozpoczyna-sie-dzis-w-kinie-zorza