REKLAMA

100. rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – okoliczne wydarzenia

W związku z 100. rocznicą zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i zwycięstwa w wojnie z bolszewikami 1919-1921 roku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciach związanych z obchodami 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, które odbędą się w najbliższym tygodniu w naszym regionie.

Bitwa Warszawska roku 1920 to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 lat ocaliło niepodległą Polskę oraz położyło kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej. Świadomość tego była powszechna wśród kręgów wojskowych i cywilnych elit państw europejskich. Bitwę Warszawską uznano za 18. decydującą bitwę w historii świata.

Wydarzenia związane z 100. rocznicą odbędą się w :

13 sierpnia 2020

Siedliska Bogusz, gm. Brzostek, pow. Dębica – poświęcenie grobu kpt. Jana Zdziarskiego, kawalera Virtuti Militari, poległego 13 sierpnia 1920 r. w Bitwie Warszawskiej. Godz. 11.00. msza św. w kościele parafialnym w Siedliskach Bogusz. Po mszy św. przemarsz na cmentarz i poświęcenie grobu Bohatera.

14 sierpnia 2020

Łańcut – Miejski Dom Kultury. O godz. 13:00 (przy zaostrzonych rygorach epidemicznych) w czasie spotkania ze stypendystami Fundacji Jagiellońskiej oraz delegacjami młodzieżowych organizacji społecznych i pozarządowych z m.in. z Jasła, Brzozowa, Jarosławia i Nowej Sarzyny dr Piotr Szopa (naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie) wygłosi wykład poświęcony Bitwie Warszawskiej. Dr Szopa zaprezentuje także nowe wydawnictwo rzeszowskiego IPN pt. Polskie Termopile 1920 (autorzy: Piotr Chmielowiec, Jacek Magdoń, Piotr Szopa). Publikacja jest poświęcona bitwom pod Zadwórzem, Dytiatynem i Firlejówką, które w polskiej historiografii określane są jako „Polskie Termopile”. Po spotkaniu uczestnicy obejrzą film Człowiek, który zatrzymał Rosję.

Przemyśl – Cmentarz Zasanie przy ul. Bolesława Śmiałego. Godz. 16.00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kwaterze żołnierzy polskich, którzy polegli w latach 1918-1920 walcząc w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Po 100 latach 79 żołnierzom przywrócone zostaną personalia i należna pamięć.

Rzeszów – godz. 16.00 – rozpoczęcie na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie akcji „Zapal znicz Bohaterowi” zainicjowanej przez Oddziałowe Biuro
Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. W tym dniu zamierzamy odwiedzić groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych lub zmarłych w wyniku odniesionych ran w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921 (m.in. Tadeusza Dzierżyńskiego poległego 19 sierpnia 1920 r. pod Warszawą).
Chcemy zachęcić aby w tych szczególnych dniach odwiedzić groby naszych Bohaterów, które znajdują się na terenie całego województwa podkarpackiego. W tym dniu przedstawimy także listę grobów żołnierzy poległych w 1920 r., spoczywających na Podkarpaciu.
Zachęcamy także do samodzielnego wyszukiwania grobów wojennych oraz grobów weteranów walczących w latach 1918-1920 w obronie Ojczyzny i podjęcia działań zmierzających do ich należytego utrzymania.

15 sierpnia 2020

Tuszów Narodowy pow. mielecki – godz. 10.30 msza św. kościele parafialnym w Tuszowie Narodowym. 11.30 przejście na plac im. gen. Władysława Sikorskiego i odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom gminy Tuszów Narodowy, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Upamiętnienia i tablice zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Źródło:Instytut Pamięci Narodowej

Tekst: Amelia Krupik

12-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)