REKLAMA

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w Rzeszowie

11 koncertów w Polsce i 11 na świecie – tak Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą uczci 100. rocznicę odzyskania niepodległości. „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, największy projekt muzyczny wolnej Polski, odwiedzi również Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego.

StoNaSto_PressPLEN6_01

Foto: materiał nadesłany

Podstawą przedsięwzięcia jest lista stu arcydzieł polskiej literatury muzycznej, powstałych od 1918 roku do dziś. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury. Podczas rzeszowskiego koncertu melomani Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Uwerturę tragiczną Andrzeja Panufnika, Hungarię 1956 Artura Malawskiego i Victorię Wojciecha Kilara.

W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie publiczność usłyszy muzykę twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: Harnasie Karola Szymanowskiego, I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, III Symfonię Witolda Lutosławskiego czy Not I Agaty Zubel.

Projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to również 100 nagrań na płytach CD, tyle samo filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, a także wystawa zdjęć Bartka Barczyka „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach”.

Zainspirowało ją 30 sesji fotograficznych, zamówionych przez PWM, których bohaterami byli aktywni twórczo współcześni kompozytorzy. Ekspozycję będzie można oglądać w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego od 21.03.2019 do 23.04.2019r.

Więcej informacji o projekcie i o polskiej muzyce znajduje się na: www.stonasto.pl.

Źródło: materiał nadesłany

09-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

100-na-100-muzyczne-dekady-wolnosci-w-rzeszowie-6320