REKLAMA

10 nowych pojazdów dla podkarpackich terytorialsów! (ZDJĘCIA, WIDEO)

|

10 nowych pojazdów dla podkarpackich terytorialsów! (ZDJĘCIA, WIDEO)

PODKARPACIE. Podkarpaccy terytorialsi otrzymali 10 nowych pojazdów zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe Fordy Ranger XLT zastąpią wysłużone już samochody Honker.

50722521647_4b702db37f_o

Foto: Leszek Chemperek / CO MON

We wtorek 15 grudnia br. w 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie szef Ministerstwa Obrony Narodowej wziął udział w przekazaniu pierwszej partii nowych samochodów Ford Ranger XLT, które trafią do jednostek wojskowych w całym kraju, zastępując jednocześnie pojazdy Honker, które są używane w wojsku od lat 90.

Wojsko Polskie rozrasta się liczebnie, ale żeby stało na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jednym z elementów tego wyposażenia są pojazdy. To kolejny przełom, jeżeli chodzi o sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy Wojska Polskiego, który wzmocni zdolności naszego wojska. Jestem o tym przekonany, że będzie dobrze służył bezpieczeństwu Polski – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wtorkowe przekazanie aut stanowi pierwszą część dostaw wynikających z umowy, podpisanej 31 marca br., która to przewiduje dostawę łącznie 648 samochodów ciężarowo-osobowych. 10 pojazdów trafi do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Każdy z batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku, otrzyma po dwa samochody. Odbiór tych pojazdów rozpoczęliśmy już we wtorek – informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Nowy Ford Ranger XLT, to samochód osobowo-terenowy przystosowany do potrzeb armii, skonfigurowany zgodnie ze specyfikacją przygotowaną przez żołnierzy. To pojazd do nowych zadań, ale przede wszystkim nowa jakość dla Wojska Polskiego. Nowe pojazdy wojskowe posiadają wiele rozwiązań technicznych m.in. zwiększających zdolność do jazdy w terenie, a także bezpieczeństwo ich użytkowników.

Podczas wizyty w bazie logistycznej minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że proces modernizacji Wojska Polskiego ma charakter trwały. – Staramy się o to i odnosimy tu konkretne rezultaty, żeby żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. W sprzęt służący temu, żeby Polska była bezpieczna – zaznaczył minister.

Ford Ranger w konfiguracji XLT napędzany jest silnikiem wysokoprężnym 2.0 EcoBlue o mocy 125 kW/170 KM, który współpracuje z 6-biegową manualną przekładnią. Napęd 4×4 przenoszony jest za pośrednictwem skrzyni redukcyjnej o dwóch przełożeniach sterowanej elektronicznie z możliwością przełączania napędu 2×4/4×4 w podczas jazdy. Poruszanie się samochodem w trudnych warunkach wspomaga system kontroli trakcji oraz elektronicznie sterowana blokada mechanizmu różnicowego w tylnym moście. Wojskowe Rangery otrzymały stalowe felgi o rozmiarze 16” z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pojazdy wyposażone będą również w specjalną zabudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu np. kolejowego oraz hak holowniczy. Rangerów będą używać wojska zarówno operacyjne, jak i zabezpieczenia.

Ford Ranger XLT  dla Wojska Polskiego miał swoją premierę na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach gdzie prezentowany był na Wystawie Sił Zbrojnych RP.

Źródło: MON, gov.pl

Zdjęcia: Leszek Chemperek / CO MON


16-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

10-nowych-pojazdow-dla-podkarpackich-terytorialsow-zdjecia-wideo-6827-00r2kc