REKLAMA

10 nowych pociągów dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej!

Urząd Marszałkowski podpisał przetarg na zamówienie 10 pociągów, które będą się poruszały na trasach powstającej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Przetarg ten wygrała firma Newag S.A. Jest ona także zobowiązana do serwisowania nowych pociągów.

20190409_rzeszow_pka_1

Foto: Urząd Marszałkowski / podkarpackie.pl

Osiem pociągów z napędem elektrycznym i dwa pociągi z napędem spalinowym zostały zamówione przez podkarpacki Urząd Marszałkowski w ramach powstającej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Przetarg wygrała firma Newag S.A. z Nowego Sącza.

Za dostawę pociągów elektrycznych firma Newag zaproponowała kwotę ponad 158 milionów złotych. Koszt zamówienia pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym to koszt ponad 37 milionów. Dostawca jest również zobowiązany do obsługi serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej, a także zapewnienia pakietu pozderzeniowego i przyrządów do zapewnienia naprawy pociągów. Do firmy Newag należeć będzie też odpowiedzialność za przeszkolenie personelu i dostawę symulatora pociągu elektrycznego.

Cztery pociągi pojawią się już w czerwcu przyszłego roku. Będą to dwa pojazdy elektryczne i dwa spalinowe. Pozostałe trafią na Podkarpacie trzy miesiące później. Zakup pociągów i budowa całego zaplecza technicznego dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej to koszt około 588 milionów złotych. Inwestycje otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma się przyczynić do zmniejszenia ilości samochodów. Projekt zakłada zbudowanie linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowę nowych przystanków kolejowych oraz parkingów dla osób korzystających z pociągów. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma kursować na trasach: Rzeszów-Strzyżów, Rzeszów-Przeworsk, Rzeszów-Kolbuszowa, Dębica-Rzeszów, a także na wspomnianej trasie Rzeszów-Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.

Po zakończeniu inwestycji planowane jest stworzenie jednego biletu, który będzie obejmował przejazdy od POLREGIO oraz od Zarządu Transportu Miejskiego.

17-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

10-nowych-pociagow-dla-podmiejskiej-kolei-aglomeracyjnej-6204-00r2kc