REKLAMA

10 mln zł dla lotniska w Jasionce. Sejmik przyjął uchwałę

RZESZÓW / PODKARPACIE. O ponad pół miliona mniej pasażerów w stosunku do 2019 roku obsłużyło w ubiegłym roku  lotnisko w Jasionce. To sprawia, że sytuacja finansowa Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka jest coraz trudniejsza. Zarząd spółki poprosił podkarpacki samorząd o podwyższenie kapitału zakładowego o 10 milionów złotych. Sejmik województwa przyjął podczas poniedziałkowej sesji dotyczącą tej sprawy uchwałę.

Przechwytywanie_58

Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl

Zarząd spółki Port Lotniczy „Rzeszów Jasionka” poprosił zarząd województwa podkarpackiego o dokapitalizowanie. Chodziło o podwyższenie kapitału zakładowego o 10 milionów złotych spółki Port Lotniczy „Rzeszów Jasionka”. Kwota tego dokapitalizowania ma stanowić refundację wkładu własnego do zrealizowanych projektów inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Spółka znajduje się w trudnej i stale pogarszającej się sytuacji finansowej, spowodowanej negatywnym wpływem ciągle trwającej pandemii COVID-19. Przychody operacyjne lotniska za 2020 r. zmniejszyły się aż o 39,6 mln złotych w porównaniu do ubiegłego roku a liczba obsłużonych pasażerów spadła o 537 tysięcy. Zarząd przewiduje, że przychody w I kwartale 2021 r. spadną o 90% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. W związku z powyższym nastąpi dalsze pogorszenie sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki” – czytamy we fragmencie uzasadnienia do projektu uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

 

Do głosowania za uchwałą przekonywał m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz radny Jan Tarapata.

Namawiam do głosowania za tą uchwałą. Dziś w obliczu tej covidowej sytuacji, problemów jakie mają lotniska, podejmowane są różne działania, aby wrócić do stanu sprzed 2019 roku. Musimy inwestować, napędzać gospodarkę, aby przejść ten kryzys. Tak samo stosujemy to podejście w przypadku portu lotniczego – argumentował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Port lotniczy w Jasionce to inwestycja w przyszłość. Nawet jeżeli ponosimy dzisiaj jakieś koszty, to powinniśmy to zrobić z myślą o przyszłości tego portu. Bez tego lotniska nasz region byłby ubogi. Lotnisko to ważny argument dla inwestorów, dlatego powinno być naszym oczkiem w głowie – podkreślał z kolei radny Jan Tarapata.

W podobnym tonie wypowiadał się prezes lotniska, Adam Hamryszczak.

– Jeżeli nie ma pasażerów na lotnisku to ciężko rozwijać jakikolwiek biznes okołolotniskowy. Mimo tych trudnych warunków u nas siatka połączeń w lecie ubiegłego roku była całkiem spora. Mamy też nowego przewoźnika Wizz Air, którego zdobyliśmy w bardzo trudnym czasie – argumentował Adam Hamryszczak.

 

Część radnych opozycji podjęła decyzję, że nie poprze uchwały o dokapitalizowaniu lotniska. Marszałek Ortyl próbował ich przekonać, argumentując, że na początku lutego prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – Stanisław Wojtera oraz Adam Hamryszczak – prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, poinformowali o innych, nowych inwestycjach na lotnisku za 50 milionów złotych. Program inwestycyjny będzie realizowany przez najbliższe dwa lata. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ma przekazać na ten cel prawie 40 milionów złotych. Pozostałe środki zapewni port lotniczy.

Ostatecznie uchwała o przeznaczeniu dla lotniskowej spółki 10 milionów złotych z samorządu województwa została większością głosów przegłosowana przez radnych sejmiku.

 

 

Źródło: UMWP

15-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)