Zła wiadomość dla rowerzystów. Na buspasach nie będzie dla nich miejsca

RZESZÓW. Miasto nie chce rowerzystów na buspasach.

Zróbmy badanie natężenia ruchu rowerzystów w centrum miasta. Tam, gdzie powstały buspasy, czyli na przykład na al. Cieplińskiego czy ul. Lisa-Kuli nie ma ścieżek rowerowych, a rowerzystów jest tam bardzo dużo. Każdy rowerzysta, który posiada prawo jazdy zgodnie z prawem musi poruszać się po ulicy – mówi Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa.

Środowisko rowerowe i mieszkańcy od dawna apelują, aby umożliwić im jazdę po buspasach.

W obecnej sytuacji, po wprowadzeniu buspasów jednoślady znalazły się w niebezpiecznej sytuacji, bowiem zgodnie z zasadami ruchu drogowego muszą poruszać się jezdnią po lewej stronie autobusów. Gdyby umożliwić im jazdę po buspasach, tak jak np. pojazdom uprzywilejowanym, czuli by się bardziej bezpieczni na drodze.

buspasy1

 

Stowarzyszenie RoweryRzeszow.pl już w ubiegłym roku, kiedy miasto ujawniło informacje o planie wprowadzenie buspasów, zareagowało wysyłając pisma do prezydenta Tadeusza Ferenca, w którym prosili o uwzględnienie ich na buspasach jako uczestników ruchu drogowego. Problemu nie ma na al. Sikorskiego, ponieważ tam wzdłuż pasa dla autobusów jest wytyczona ścieżka rowerowa.

Miasto oświadczyło już, że po nowych buspasach rowerzyści nie będą mogli jeździć.

Była analizowana taka możliwość, ale rower jest zbyt wolnym środkiem lokomocji, który jest wrażliwy na niebezpieczne sytuacje. Poruszanie się nim między autobusami byłoby zbyt niebezpieczne – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent miasta Rzeszowa. – Takie rozwiązanie nie są praktykowane. Dopuszcza się poruszanie motocykli, ale nie rowerów.

Z rozwiązaniem zgadza się Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, na co dzień chętnie korzystający z roweru. – Idea buspasów straciłaby wtedy sens, bo autobusy potrzebują przynajmniej jednego metra, aby wyprzedzić pojazd – argumentuje.

Miasto zapewnia, że zajmie się budową ścieżek rowerowych w centrum miasta. Obiecuje także wprowadzenie na buspasach oznakowania „1+2”, a więc dopuszczającego korzystanie z pasów przez pojazdy osobowe z przynajmniej trojgiem pasażerów.

 

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

komentarze 4 do “Zła wiadomość dla rowerzystów. Na buspasach nie będzie dla nich miejsca”

 1. Tiwaz napisał(a):

  Ta zbyt niebezpieczne dopuścić rowerzystów do buspasów a jak z prawej i lewej strony koło rowerzystów zapierdzielają samochody to jest niby bezpieczne? Albo jak taki jeden idiota z drugim zaczną trąbić bo im coś nie pasuje to też jest bezpiecznie?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Grzes napisał(a):

  Busy pasy w Rzeszowie to chory pomysł jechałem dziś kolo 8 rano przez całe miasto korek był okropny a bus pasem przejechał w tym czasie jeden autobus i dwa prywatne busy wnioski wyciągnięcie sami

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Paweł napisał(a):

   Jak jechałeś o 8 rano i widziałeś tylko jeden autobus to musiałeś bardzo szybko przejechać przez miasto. Rzeszów to nie wieś na pograniczu że jedzie jeden autobus w ciągu godziny. Zastanów się następnym razem co wymyślasz.
   Wiec stałeś godzinę w takich korach ze wyprzedziło cię 30 autobusów albo faktycznie przeleciałeś tak szybko że zobaczyłeś tylko jeden autobus. Chyba że ty nie byłeś w Rzeszowie .

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Plaweł Bulanda napisał(a):

  Tłumaczenie się kwestią bezpieczeństwa i nakazywanie jazdę rowerom środkowym pasem (brak ścieżek rowerowych w centrum Rzeszowa) gdzie rowery będą mijane z każdej strony to czysta hipokryzja, ignorancja lub brak wyobraźni!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: