REKLAMA

Z Rzeszowa do Jasionki dojedziemy pociągiem!

RZESZÓW / PODKARPACIE. 301 milionów złotych – tyle wyniesie łączny koszt budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Najważniejsza wydaje się ta łącząca Rzeszów z portem lotniczym w Jasionce.

poc

foto: Pixabay

Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie między innymi połączenie kolejowe Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego podpisali 19 lipca umowę na unijne dofinansowanie projektu.

Wartość inwestycji wynosi ponad 301 milionów złotych, w tym ponad 208 milionów złotych pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inwestycja zakłada szereg działań mających na celu rozwój transportu kolejowego w aglomeracji rzeszowskiej. Najważniejszym jest budowa połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o długości 4,96 km oraz budowa nowych przystanków, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu kolejowego oraz parkingów typu Park&Ride.

W ramach projektu beneficjent przewidział również prace punktowe na liniach kolejowych nr 71, 91 i 106. Realizacja projektu będzie kolejnym krokiem na drodze do powstania i uzyskania pełnej funkcjonalności przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, która połączy gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych biegnących od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej po Strzyżów.

Inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa pomiędzy Województwem Podkarpackim, 16 gminami oraz Spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Partnerem wiodącym (beneficjentem projektu) jest Województwo Podkarpackie, które ponosić będzie pełną odpowiedzialność za przygotowanie, realizację, nadzór i końcowe rozliczenie projektu.

źródło: materiały nadesłane

 

19-07-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Kolejka2018-07-19 20:16:42
0 0
To jest w końcu jakieś info a nie ze trzeba zostawić auto na parowej 3km z walizkami jechać na lotnisko.
wielkie halo2018-07-19 21:15:43
0 0
a za co płacimy podatki tak ogromne żeby udawali że coś robią?