"Tam nie byłeś człowiekiem, tylko numerem..."

RZESZÓW. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wystawy w ramach obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu „Tam nie byłeś człowiekiem, tylko numerem…”.

Plakat27 stycznia 2015 r. mija 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W związku z rocznicą biblioteka przygotowała wystawę ze zbiorów własnych (książki i artykuły z czasopism).

Ekspozycja zawiera opracowania dotyczące powstania i funkcjonowania obozu, a także liczne wspomnienia i pamiętniki ocalałych więźniów, m.in.: „Mój Auschwitz” Władysława Bartoszewskiego czy „Wspomnienia oświęcimskie” Edwarda Ciesielskiego.

Przypomniano także sylwetki katów i bohaterów oświęcimskich, m.in. pierwszego komendanta obozu Rudolfa Hössa czy Witolda Pileckiego, który został jedynym dobrowolnym więźniem obozu, by utworzyć tam organizację konspiracyjną.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Konzentriatonslager Auschwitz-Birkenau (Obóz Koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka) był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i obozem natychmiastowej zagłady, istniejącym w latach 1940-1945.

Ekspozycję można zwiedzać od 10 stycznia do 3 lutego 2015 r. w budynku Wojewódzkiej  i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny.

Źródło: UM Rzeszowa


Data / Czas
10/01/2015 - 03/02/2015
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Wojewódzka i Miejska Biblioteka przy ul. Sokoła

Wczytywanie mapy...
Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Napisz komentarz: