Święto obrządków ludowych już 25 kwietnia w Giedlarowej

GIEDLAROWA, RZESZÓW / PODKARPACIE. Blisko 350 uczestników weźmie udział w XXVII Wojewódzkim Konkursie Ludowe Obrzędy i Zwyczaje który odbędzie się 25 i 26 kwietnia 2015 r. w Giedlarowej. Organizatorami konkursu są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminny Ośrodek Kultury gm. Leżajsk z s. w Giedlarowej.

Przez dwa konkursowe dni na deskach giedlarowskiej sceny zaprezentują się zespoły obrzędowe z całego województwa podkarpackiego z szerokim wachlarzem widowisk: od obrzędów i zwyczajów dorocznych tj. Przed św. Józefem, Na św. Szczepana, Przy Wielkanocnym stole, Wilyja, po obrzędy rodzinne np. wesele.  Będzie można zobaczyć również inscenizację zapomnianych czynności gospodarskich takich jak prządki, sadzenie ziemniaków, darcie pierza czy sprzedaż krowy.

W konkursowych zmaganiach weźmie udział czołówka wśród zespołów folklorystycznych Podkarpacia w rekordowej liczbie 19 grup m.in.  Zespół Obrzędowy Graboszczanie z Grabownicy Starzeńskiej, Tkacze w Wysokiej k. Łańcuta, Zespół Śpiewaczy Stokrotki ze Starego Dzikowa, Lubenianki z Lubeni, Zespół Folklorystyczny Futomianie z Futomy, Zespół Regionalny Grodziszczoki, Mazurzanie z Mazur, Wydrzowianie z Wydrzy, Zespół Ludowy Cmolasianie z Cmolasu, Zespół Regionalny Wesele Krzemienickie z Krzemienicy, Zespół Teatralno-Obrzędowy Wielopolanie, Zespół Folklorystyczny Folusz z Giedlarowej, Brzozoki z Brzózy Królewskiej, Zespół Obrzędowy z Sierakowa,  Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Leszczynka z Wólki Grodziskiej, Zespół Majdaniacy z Majdanu Sieniawskiego, Zespół Obrzędowy Dolanie z Gniewczyny Trynieckiej oraz Zespół Piganeczki z Pigan.

Ludowe Święto w Giedlarowej gromadzi co roku liczne grono osób, którym kultura ludowa jest bliska sercu oraz tych którzy pragną zapoznać się z tradycyjna kultura ludową. Impreza spełnia ważną rolę edukacyjną i poznawczą, dokumentuje i przyczynia się do popularyzacji coraz mniej znanych ludowych obrzędów i zwyczajów, co ma szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci
i młodzieży.

Konkurs ma wymiar dwudniowy:
25 kwietnia 2015 r. (sobota) rozpoczynamy o godzinie 12:00
26 kwietnia 2015 r. (niedziela)  o godz. 11:00  
Wstęp jest darmowy, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ludowe_2015


Data / Czas
25/04/2015 - 26/04/2015
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Wojewódzki Dom Kultury

Wczytywanie mapy...

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.