"Nabucco" Giuseppe Verdi w ramach 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej

RZESZÓW. W ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, 13 lipca na rzeszowskim Rynku zabrzmi opera Giuseppe Verdi-  NABUCCO . 

IMG_5388n

Akcja opery dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około 587 r. p.n.e.. Tytułowy Nabucco (Nabuchodonozor) podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy, są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej” Żydów…
Spektakl ten w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca” przypadł właśnie bytomskiej Operze – to tutaj było ono wystawiane od dnia legendarnej premiery z roku 1983 przez 23 lata i nie schodziło z afisza nawet na jeden sezon!
„Nabucco” to czwarte dzieło Giuseppe Verdiego, ale pierwsze, które przyniosło mu sławę i postawiło od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów. Główny walor spektaklu to przebojowość muzyki; „Va pensiero” – wzniosła i piękna pieśń Żydów, słynny chór niewolników z trzeciego aktu – stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii – zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów.
Druga, sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce 2007 r.), to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna” dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

Spektakl odbędzie się o godz. 17.00.

Źródło: UM


Data / Czas
13/07/2014
17:00 - 18:30

Lokalizacja / Miejsce
Rzeszów, rynek

Wczytywanie mapy...

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.