„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” czyli wystawa z okazji Roku Rodziny Ulmów

RZESZÓW. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła od 12 lutego można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów.

Rodzina Ulmów podczas II wojny światowej pomagała Żydom w ukrywaniu się przed Niemcami, czego skutkiem było zastrzelenie przez niemieckich żandarmów Józefa Ulmę, jego będącą w ostatnim miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Zamordowano także ośmioro ukrywających się Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. W 1995 r. Ulmowie zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W sierpniu 2003 r. rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym ich proces beatyfikacyjny, trwa obecnie jego watykański etap.
W związku z przypadającą w 2014 r. 70. rocznicą tragicznej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej oraz dwu rodzin żydowskich ukrywanych przez nich, decyzją radnych sejmiku województwa podkarpackiego rok 2014 został ogłoszony Rokiem Rodziny Ulmów.

Wystawę, pt. „ Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” można oglądać do 6 marca w godzinach otwarcia biblioteki.

ulmowie
Źródło: WiMBP


Data / Czas
12/02/2014 - 06/03/2014
09:00 - 20:00

Lokalizacja / Miejsce
Wojewódzka i Miejska Biblioteka przy ul. Sokoła

Wczytywanie mapy...

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.