Festiwal "Barwy pogranicza" w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 26- 30 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie Festiwal „Barwy Pogranicza”. Zadaniem Festiwalu jest przede wszystkim łączenie kultury ukraińskiej i polskiej a także nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza. 

plakat B1 RGB

Festiwal „Barwy Pogranicza” jest wspólną inicjatywą trzech miast partnerskich: Rzeszowa, Iwano-Frankiwska oraz Łucka, realizujących projekt pn. „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury
i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza”, finansowany ze środków Unii Europejskiej.  W programie Festiwalu znajdą się między innymi: koncerty, happening malarski i spektakl teatralny. Ideą Festiwalu jest ukazanie bogactwa ukraińskiej kultury współczesnej i promowanie inicjatyw, które łączą artystów z Polski i Ukrainy.

Spojrzenie na ukraińską kulturę

Festiwal otworzy kino plenerowe. Tuż za sceną na rzeszowskich bulwarach powstanie specjalna strefa kinowa z wielkim ekranem oraz siedzeniami dla publiczności. Podczas dwóch wieczorów, 26 i 27 sierpnia, będzie można zobaczyć klasykę ukraińskiej kinematografii,  filmy krótkometrażowe oraz familijne. Z kolei 28 sierpnia, na scenie na bulwarach wystąpi zespół teatralny z Łucka – „GaRmYdEr”. Artyści zaprezentują sztukę „Tajemnica miłości”. Jak opowiada Ruslana Porytska – kierownik artystyczny Teatru „GaRmYdEr” – „Ten spektakl nie potrzebuje żadnych wyjaśnień. Jest raczej rytuałem; nagim, pięknym, mistycznym, optymistycznym. Muszą go Państwo sami zobaczyć, usłyszeć i poczuć”. Przedstawienie składa się z trzech historii opowiadających o miłości.

Różne odcienie muzycznych wrażeń
Sztuki plastyczne i muzyka będą motywem przewodnim kolejnych dni festiwalu. W ciągu dnia od 27 do 30 sierpnia odbędzie się happening malarski. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli okazję malować wspólnie z artystami z Polski i Ukrainy. Każdy będzie mógł zobaczyć proces powstawania prac malarskich przy zastosowaniu różnorodnych technik i stylów. Atrakcją wieczoru będzie natomiast muzyka. W dniu 29 sierpnia na scenie zabrzmią młode ukraińskie grupy muzyczne: RiPlay, FIOLET, Cvit Kulbaby, KoraLLi. Od godz. 18:00 na rzeszowskich bulwarach zapanują brzmienia łączące ze sobą m.in.: rock, pop, etnofunk.

W dniu 30 sierpnia o godz. 19:00 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego usłyszymy zespół Dagadana oraz Karbido z charyzmatycznym liderem -Jurijem Andruchowyczem. Obydwa projekty opierają się na polsko-ukraińskiej współpracy. Kwartet Dagadana łączy różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę. Pełne humoru koncerty Dagadany, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne „plastikowe” brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta artystów na oczarowanie słuchacza dźwiękami. Jurij Andruchowycz – pochodzący z Iwano-Frankiwska pisarz – w ten wieczór ujawni swój muzyczny talent. Wspólnie z zespołem Karbido artysta zaprezentuje najnowszy projekt muzyczny: „Atlas Estremo”. Ten „skrajny muzyczno-literacki przewodnik” powstał na podstawie „Leksykonu Miast Intymnych” i jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną Ukrainy. Muzycy zaprezentują alternatywne brzmienia splecione z odtwarzanymi i miksowanymi na żywo projekcjami wideo.

Źródło, ZDJ. : UM


Data / Czas
26/08/2014 - 30/08/2014
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Bulwary

Wczytywanie mapy...

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.