REKLAMA

„Czerwonym naznaczone” – dzieła Mariusza Kusa w Wieży Farnej w Krośnie

KROSNO. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wernisaż i wystawę fotografii autorstwa Mariusza Kusa – autora m.in. witraży sakralnych w Malinówce, czy Strachocinie, twórcy docenianego w kraju i za granicą.

Mariusz Kus urodził się w Rzeszowie. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Galerii Lamus, BWA w Krośnie, RCKP i Piwnicy Pod Cieniami w Krośnie. Jest autorem witraży sakralnych w Malinówce, Bałuciance, Króliku Polskim i sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Prace jego autorstwa odnaleźć można w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: Belgia, Norwegia, Francja, Czechy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada. Interesuje się i realizuje w malarstwie, witrażu, fotografii.

Cykl zatytułowany „Czerwonym naznaczone” to projekt autobiograficzny o osobistym charakterze, odwołujący się jednak do szerszych doświadczeń i przeżyć wspólnych pokoleniu ludzi urodzonych w latach 60. Tematyka obrazów nawiązuje do okresu moich lat studenckich, spędzonych w Lublinie. Istotnym dla mnie jest pryzmat osobisty – ożywienie, odświeżenie młodzieńczych przyjaźni jako źródła ważnych przeżyć, nabierających silniejszego znaczenia z perspektywy życia i miejsca w czasie, w którym się obecnie znajduję. Jednak odwołując się do własnych wspomnień i biorąc je za punkt wyjścia, pragnąłem stworzyć odbiorcom możliwość powrotu do tamtej rzeczywistości przez odnalezienie za pomocą przywołań wydobytych z pamięci indywidualnej klucza do wspomnień charakterystycznych dla całego mojego pokolenia. Nie oznacza to jednak, że świadomie ograniczyłem grono odbiorców, do tych którzy pamiętają. Rola pamięci to nie tylko wspominanie ale i obecność przeszłości w teraźniejszości – mówi Mariusz Kus, autor dzieł.

Wystawę fotografii Mariusza Kusa będzie można obejrzeć w dniach 20.08 – 30.09.2015 w Muzeum Rzemiosła – WIEŻA FARNA na ul. Piłsudskiego 5.

Wernisaż odbędzie się 20.08 o godzinie 18:00.

plakat002

Źródło: materiał nadesłany


Data / Czas
20/08/2015
18:00

Lokalizacja / Miejsce
Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna

Wczytywanie mapy...
20-08-2015


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.