70.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i specjalna wystawa

RZESZÓW. Z okazji  70. rocznicy Powstania Warszawskiego w  Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się wystawę „Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać”.

biblioteka

Tytuł wystawy nawiązuje do słów wicepremiera Państwa Podziemnego Jana Stanisława Jankowskiego wypowiedzianych w piątą rocznicę wybuchu wojny na falach powstańczej radiostacji „Błyskawica”.

1 sierpnia 2014 r. przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, w ramach akcji „Burza”, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i w założeniach miało potrwać kilka dni.

Dziś żywym świadectwem po Powstaniu Warszawskim i hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy w 1944 r. walczyli i ginęli za wolną Polskę jest Muzeum Powstania skupiające pamiątki z tego heroicznego czynu narodowego.

Dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę ze zbiorów własnych, na którą składają się książki i artykuły z czasopism.

Wystawa przybliża dramatyczny przebieg powstania pokazując nie tylko walkę, ale także codzienne życie w powstańczej Warszawie. Dzięki realizatorom „Powstańczych Kronik Filmowych” powstały bezcenne materiały. Sugestywne fotografie eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem, ofiary, jakich wymagała od nich ta walka oraz obraz stolicy – miejsca, w którym, mimo tragicznych warunków starano się wieść normalne życie.

Fotoreporterzy działający w powstaniu rejestrowali każdy szczegół z życia oblężonej Warszawy – walki zbrojne, życie ludności cywilnej, ulice zniszczone przez wroga, domy, ruiny i zgliszcza.

Obraz powstańczej Warszawy przedstawia, m.in. album Sylwestra Brauna „Reportaże z Powstania Warszawskiego”, zawierający fotografie ułożone w kolejności chronologicznej od wybuchu powstania do wymarszu z miasta po kapitulacji, a także album Władysława Jewsiewickiego „Powstanie Warszawskie 1944: okiem polskiej kamery” oraz Stanisława Kopfa „Dni powstania: kronika fotograficzna walczącej Warszawy”. Zdjęcia w albumach opatrzone są podpisami informującymi co przedstawia konkretna fotografia, gdzie i kiedy ją wykonano.

Ekspozycja prezentuje także przykłady literatury powstańczej: wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, prozę, poezję, pieśni powstańcze.

Wystawę można zobaczyć od 30 lipca do 8 września 2014 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia Biblioteki.


Data / Czas
30/07/2014 - 08/09/2014
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Wojewódzka i Miejska Biblioteka przy ul. Sokoła

Wczytywanie mapy...

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.