REKLAMA

Wspomnienie najwybitniejszych. Teatralny weekend w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. W dniach 3-6 listopada 2016 roku w Rzeszowie odbędzie się szósta edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, przedsięwzięcia poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

3

Nigdzie na świecie nie ma takiego miejsca, gdzie w promieniu 40 kilometrów urodzili się tak niekonwencjonalni i jedyni w swoim rodzaju artyści. Może się tym pochwalić tylko Podkarpacie. Rzeszów, Nienadówka i Wielopole Skrzyńskie – miejsca mitycznego dzieciństwa Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora.

Od sześciu lat zapraszamy artystów, naukowców i krytyków teatralnych, a także teatromanów z całej Polski, aby przejść ulicami Rzeszowa, zobaczyć „Szajna Galerię” i „Przejście 2001” na placu Cichociemnych, posiedzieć w alei Pod Kasztanami obok Pałacyku Lubomirskich, gdzie urodził się Jerzy Grotowski.

W tym roku w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce zapraszamy na otwarcie klasy im. Jerzego Grotowskiego. W programie przewidziane są prelekcje dr Anny Jamrozek – Sowy (Uniwersytet Rzeszowski) i dr. hab. Tadeusza Kornasia (Uniwersytet Jagielloński) oraz prezentacja słynnego filmu „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980” w reż. Jill Godmilow. Gościem specjalnym będzie prof. Zbigniew Osiński – najwybitniejszy badacz twórczości Grotowskiego. Akcentem, który symbolicznie przeniesie nas do Wielopola Skrzyńskiego będzie promocja książki dr Klaudiusza Święcickiego pt. ”Galicja w kliszach pamięci Tadeusza Kantora”(Uniwersytet Rzeszowski).

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych „Źródeł Pamięci” będzie spektakl „The Underground: A response to Dostoevsky” w wykonaniu Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery. To pierwsza w Polsce prezentacja najnowszej produkcji Workcenter.

„Fragmenty Notatek z podziemia oraz Braci Karamazow przenikają się, a granice metod teatralnych są testowane i obalane. Analiza ludzkiej mentalności wg Dostojewskiego spotyka się z badaniami sztuk performatywnych w Workcenter. Następuje walka, która daje początek wydarzeniu będącemu komedią i groteską, a Sztuka staje się wehikułem”.

Zaplanowano także spotkanie z Thomasem Richardsem, „esencjalnym współpracownikiem” Jerzego Grotowskiego oraz udział w prowadzonej przez niego konferencji „Trzydzieści lat Workcenter. Retrospektywa”.

Wśród zaproszonych gości jest również Scena Plastyczna KUL ze spektaklem „Lustro” na motywach twórczości Brunona Schulza. Leszek Mądzik – artysta wyjątkowy i osobny, założyciel Sceny Plastycznej KUL niejednokrotnie odwoływał się w swojej twórczości do dzieł starszych o pokolenie reżyserów: „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora, „Apocalypsis cum figuris” Jerzego Grotowskiego i „Repliki” Józefa Szajny. Poza autorskimi spektaklami Leszka Mądzika szczególnie dobrze znane są jego fotografie odkrywające podobieństwo ludzkiego losu i struktur widzialnego świata w różnych kulturach. Świetnym tego przykładem będzie wystawa fotografii „Faktura czasu” (foyer Teatru Maska).

Przez dwa wieczory, 5-6 listopada, będziemy podziwiać zakopiański Teatr im. St. I. Witkiewicza. Teatr Witkacego dający świadectwo prawdzie, w czasach szalonego tempa przemian społecznych i mentalnościowych, chce być miejscem sposobnym na chwilę refleksji nad samym sobą i nad światem. Tym razem zobaczymy „Barabasza” wg tekstu Pära Lagerkvista oraz „Demonizm Zakopiański”. Warto wspomnieć, że spektakl „Barabasz” otrzymał Nagrodę Grand Prix za najlepsze przedstawienie IV Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej 2009.

Ważnym wydarzeniem tego festiwalu będzie prapremiera spektaklu „Ostatnie rozdanie” wg powieści Wiesława Myśliwskiego. To kolejna po nagradzanym „Święcie” autorska interpretacja prozy wybitnego pisarza w wydaniu Anety Adamskiej i aktorów Teatru Przedmieście.

Na zakończenie zaprezentuje się Teatr Maska w sztuce „Siostra siostrze” inspirowanej opowiadaniem Oksany Zabużko.

W programie przewidziane są konferencje naukowe, prezentacje filmowe, wystawy, spektakle oraz spotkania z aktorami i reżyserami (Thomas Richards, Andrzej Dziuk, Leszek Mądzik). Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście, Klubie Life House, na Uniwersytecie Rzeszowskim i w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce.

Dyrektorem artystycznym festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” jest Aneta Adamska.

Program:

3 listopada (czwartek)

Uniwersytet Rzeszowski, ul. Rejtana 16 C

– godz. 11.00 – Promocja książki Klaudiusza Święcickiego pt. „Galicja w kliszach pamięci Tadeusza Kantora”; prowadzenie: Anna Jamrozek-Sowa.

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– godz. 17.30 – Otwarcie festiwalu, wystawa Leszka Mądzika „Faktura czasu” (foyer),
– godz. 18.00 – Scena Plastyczna KUL „Lustro” (duża scena).

Klub Life House, ul. Rejtana 1

– godz. 20.00 – Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards „The Underground: Response to Dostoevsky”.

4 listopada (piątek)

Zespół Szkół nr 1 w Nienadówce

– godz. 11.00 – Otwarcie sali im. Jerzego Grotowskiego. Prelekcje: dr Anna Jamrozek – Sowa „Emilia Grotowska – nauczycielka i matka”, dr hab. Tadeusz Kornaś „Inspiracje z Nienadówki”; prezentacja filmu „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980”.

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13 (duża scena)

– godz. 17.00 – Thirty Years of the Workcenter: a Retrospective, spotkanie z Thomasem Richardsem.

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– godz. 20.00 – Teatr Przedmieście – „Ostatnie rozdanie” (premiera).

5 listopada (sobota)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– godz. 11.00 – Spotkanie z Leszkiem Mądzikiem; prowadzenie: Agnieszka Koecher – Hensel.

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– godz. 19.00 – Teatr im. St. I. Witkiewicza „Barabasz”.

– godz. 21.00 – Spotkanie z Andrzejem Dziukiem i aktorami; prowadzenie: dr Michał Mizera.

6 listopada (niedziela)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– godz. 17.00 – Teatr im. St. I. Witkiewicza „Demonizm zakopiański”

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– godz. 19.00 – Teatr Maska „Siostra siostrze”, zakończenie festiwalu.

03-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)