REKLAMA

Wojewoda zapewnia, że monitoruje sytuację po restrukturyzacji banku PBS

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła podczas poniedziałkowego brefingu prasowego, że stale monitoruje sytuację związaną z restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Samorządy i szpitale w regionie straciły miliony złotych.

 IMG_2556-1200x785

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Wojewoda Ewa Leniart na poniedziałkowym brefingu prasowym podkreśliła, że jest w stałym kontakcie z samorządowcami i udziela wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego. Do tej pory odbyły się dwa spotkania z jednostkami samorządu terytorialnego: 20 stycznia br. w Sanoku z udziałem przedstawicieli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz 22 stycznia br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie z udziałem przedstawicieli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie.

Ze strony administracji rządowej i wojewody stale monitorowana jest sytuacja dotycząca wypłaty świadczeń związanych z pomocą społeczną. Adekwatnie do zapotrzebowania jednostek samorządu terytorialnego są przesyłane na bieżąco środki finansowe. Podobnie w przypadku świadczenia wychowawczego 500 plus także reagujemy na zapotrzebowanie samorządów i nie ma zagrożenia dla terminowej wypłaty tych świadczeń – poinformowała Ewa Leniart.

W wyniku restrukturyzacji banku PBS 34 podkarpackie samorządy straciły łącznie około 60 milionów złotych (43 procent swoich środków zdeponowanych w tym banku). 27,4 miliona złotych z tej kwoty to tak zwane środki własne, w tym podatek dochodowy od osób fizycznych. 11,2 miliona złotych utracono z Funduszu Dróg Samorządowych, 5 milionów było przeznaczonych na realizację celów z funduszy unijnych, a 2,9 miliona złotych to kwota utracona z tytułu świadczenia wychowawczego 500 plus.

Środki utraciły również szpitale. Straty Szpitali Specjalistycznych w Jaśle i Brzozowie, a także szpitala przy Rycerskiej w Rzeszowie opiewają na łączną kwotę około 20 milionów złotych, wylicza wojewoda.

Pozostajemy w kontakcie ze wszystkimi ośrodkami pomocy społecznej tych jednostek, które utraciły swoje środki. Jeśli chodzi o sprawy związane z zapewnieniem bieżącego, ciągłego funkcjonowania systemu oświaty także nie ma zagrożenia. Już 23 stycznia minister finansów uruchomił wypłatę transz subwencji oświatowej – podkreśliła wojewoda.

Bank Nowy BFG, który przejął PBS, funkcjonuje już bez zakłóceń. Potwierdziła to w poniedziałek dyta Glajcar, prezes Banku Nowego BFG S.A. Oto treść podpisanego przez nią oświadczenia:

W odpowiedzi na pojawiające się plotki informujemy, że Bank Nowy BFG, w którym są wszystkie konta klientów PBS, funkcjonuje bez żadnych zakłóceń, a klienci obsługiwani są na bieżąco. Plotki o zaprzestaniu działalności dotyczą PBS w restrukturyzacji, w którym nie ma kont klientów. Właściciel Banku Nowego BFG S.A. – Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która mając ok. 20 mld zł gwarantuje depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach.

Bank Nowy BFG obsługuje klientów PBS Sanok bez zakłóceń, oddziały są otwarte w normalnych godzinach pracy.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, PAP, esanok.pl

27-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)