REKLAMA

Wielka Koalicja apeluje do wojewody podkarpackiego ws. Deklaracji anty-LGBT

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart jako jeden z 11 wojewodów otrzymała pismo w sprawie uchylenia tak zwanych Deklaracji anty-LGBT. Apel wystosowała Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.

Przechwytywanie_43

Foto: archiwum rzeszow24.pl / II Marsz Równości w Rzeszowie, zdjęcie poglądowe

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem zrzesza blisko 100 organizacji pozarządowych, które działają w obszarze praw kobiet i praw mniejszości. Koalicja zainterweniowała, pisząc do 11 wojewodów w sprawie natychmiastowego unieważnienia uchwał, rezolucji i stanowisk, które ich zdaniem są dyskryminujące. Określa się je mianem tak zwanych Deklaracji anty-LGBT.

Deklaracje Anty-LGBT zostały podpisane w 88 jednostkach samorządu terytorialnego – zarówno na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. szczegółowe informacje dostępne są na stronie atlasnienawiści.pl. Według Koalicji uderzają one w bezpieczeństwo osób i godność osób LGBT stojąc tym samym w sprzeczności z Konstytucją RP (art. 32 o równości wobec prawa i zakazie dyskryminacji i art. 30 ochrona godności człowieka).

Tak zwane Deklaracje anty-LGBT zawierają niezgodne z prawdą insynuacje, jakoby osoby LGBT deprawowały czy demoralizowały dzieci, młodzież i dorosłych – mówi Aleksandra Magryta, koordynatorka Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem.

Twórcy pisma do wojewodów podkreślają, że Deklaracje anty-LGBT stoją także w sprzeczności z aktami prawa międzynarodowego, a w szczególności Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Również Komisarz do spraw Równości EU Helena Dalli wyraziła sprzeciw dotyczący rezolucji anty-LGBT w Polsce 4 lutego 2020 roku.

– My, organizacje członkowskie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, jesteśmy zaniepokojone falą dyskryminacji, która wychodzi spod ramienia władz lokalnych. Żądamy zastosowania przez wojewodów kroków w celu unieważnienia dyskryminujących uchwał i stanowisk – informuje Koalicja.

Pismo zostało skierowane do wojewodów 11 województw, na terenie których zostały podpisane homofobiczne rezolucje. Są to:

  • Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski,
  • Mikołaj Bogdanowicz – wojewoda kujawsko-pomorski,
  • Lech Sprawka – wojewoda lubelski,
  • Tobiasz Adam Bocheński – wojewoda łódzki,
  • Piotr Ćwik – wojewoda małopolski,
  • Konstanty Radziwiłł – wojewoda mazowiecki,
  • Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki,
  • Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski,
  • Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski,
  • Zbigniew Koniusz – Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach,
  • Łukasz Mikołajczyk – wojewoda wielkopolski.

Treść stanowiska Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem dostępna jest na stronie: wielkakoalicja.pl/wp-content/uploads/2020/02/Apel-w-sprawie-deklaracji-antylgbt.pdf

Źródło: wielkakoalicja.pl / informacja prasowa

16-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)