REKLAMA

Warsztaty teatralno-dziennikarskie w Teatrze “Maska”

Teatr „Maska” we współpracy z Polskim Radiem Rzeszów zaprasza na warsztaty dziennikarsko-aktorskie. Będą one prowadzone przez aktorów, dziennikarzy i plastyków a za zadanie mają inspirować do poszukiwania własnych środków wyrazu, uczyć dialogu z tekstami i zjawiskami kultury, otwierać na odbiór i rozumienie sztuki – w szczególności tej kryjącej się pod nazwą teatr ożywionej formy.

W planie zajęć między innymi: gra w żywym planie, techniki animacji, teatr przedmiotu, sposoby na tworzenie scenografii i lalek teatralnych z ogólnodostępnych, zwykłych materiałów, poszukiwanie niecodziennych instrumentów i dźwięków oraz poszukiwanie, nagrywanie i montowanie materiału dziennikarskiego. Zajęcia odbywać się będą w Teatrze „Maska” i Polskim Radiu Rzeszów od poniedziałku do piątku, przez cztery godzinny dziennie w czterech grupach tematycznych:

1) aktorska (w programie zajęć znajdą się między innymi: poszukiwanie ekspresji ruchowej, nauka animacji, praca z formą, praca nad interpretacją tekstu, ćwiczenia poszerzające granice wyobraźni, próby budowania postaci, praca nad emisją głosu, ćwiczenia wokalne, ćwiczenia na koncentrację, metody zwalczania tremy i stresu, praca na emocjach)

2) scenograficzna (sekrety teatralnej scenografii, środki plastyczne w niej stosowane, proste sposoby na tworzenie masek, lalek, rekwizytów i elementów scenograficznych z ogólnodostępnych materiałów, rola światła i sposoby jego zastosowania w budowie nastroju spektaklu, kostium teatralny jako sposób przedstawienia charakteru postaci)

3) multimedialna (eksperymenty muzyczne – poszukiwania dźwięków i działania kreatywne, nasłuchiwanie i naśladowanie dźwięków miasta i rytmu miasta stworzonymi przez siebie dźwiękami i próba wplecenia go do obrazu, zabawa w dźwiękowe kalambury tworzone przy pomocy butelek, puszek, kartonów, konstruowanie własnych instrumentów, nagrywanie fragmentów muzycznych, praca z efektami komputerowymi)

4) dziennikarska (zajęcia będą odbywać się w Teatrze „Maska” i Polskim Radiu Rzeszów i będą miały formę warsztatu dziennikarstwa radiowego. Obejmą część teoretyczną i ćwiczenia pozwalające zapoznać się z gatunkami i formami radiowymi. Praktyczna formuła zajęć, m.in. redagowanie informacji, słuchanie i omawianie materiałów radiowych, nagrania reporterskie, montaż, ćwiczenia mikrofonowe, umożliwi samodzielne przygotowanie, zrealizowanie i zaprezentowanie audycji radiowej. W programie zajęć między innymi: charakterystyka radia na tle innych mediów, oczekiwania i potrzeby słuchaczy, zasady etyki zawodowej, źródła i sposoby zdobywania informacji, konstrukcja i rodzaje informacji radiowej, zasady pracy przed mikrofonem: wymowa, akcentowanie, modulacja głosu itp.).

Zajęcia poprowadzą:

Kamil Dobrowolski – od 2011 r. aktor Teatru „Maska”. Doskonały animator, pasjonat teatru przedmiotu. Tworzy wizualizacje do spektakli, reportaże z teatralnych wydarzeń, etiudy filmowe i trailery. Aktywnie działa w lokalnych stowarzyszeniach twórczych.

Mariusz Haba – snycerz i konserwator dzieł sztuki, rzemieślnik teatralny pracowni plastycznej Teatru „Maska”. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, prowadząc liczne zajęcia edukacyjne (w tym warsztaty) poświęcone między innymi scenografii, tworzeniu lalek i masek teatralnych.

Michał Dąbrowski – student reżyserii teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jego drugą pasją jest muzyka, łowienie dźwięków i poszukiwanie niecodziennych instrumentów. Reżyseruje i tworzy muzykę do przedstawień teatralnych, nagrywa piosenki z własnym zespołem „Akuku”.

Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Reporter, komentator, autor programów i akcji antenowych. Zajmuje się głównie tematyką społeczno-polityczną, a także kulturą i sztuką (film, teatr, sztuki plastyczne). Ma na swoim koncie wywiady z najwybitniejszymi artystami teatru i filmu. Od 1996 współpracuje z TVP Rzeszów. Od 2001r. prowadzi w WSIiZ w Rzeszowie zajęcia ze studentami dziennikarstwa.
Terminy warsztatów: 1 – 5 lipca 2013; oraz  15 – 21 lipca 2013
Cena za kurs: 300 zł

 

05-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)