REKLAMA

W ciszy, skupieniu i modlitwie. Pamięć o zamordowanych nie zaginie

PODKARPACIE. 17 kwietnia 1945 roku bandy organizacji ukraińskich nacjonalistów i ukraińskiej powstańczej armii zamordowały ponad stu mieszkańców Wiązownicy i okolicznych miejscowości. Spalono ponad 100 gospodarstw. Od wznieconego pożaru i dymu zginęło wielu mieszkańców wsi, przede wszystkim dzieci i kobiety.

1

foto: www.podkarpackie.pl

W rocznicę tych wydarzeń w miejscowym kościele parafialnym odprawiono Mszę św. w intencji pomordowanych. Wśród zaproszonych gości obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała Wicemarszałek Maria Kurowska. Pod pamiątkową tablicą, ufundowaną przez społeczność Wiązownicy i okolicznych miejscowości w 2013 roku, odbył się Apel Poległych, a żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło  złożenie kwiatów i zniczy.

Napis na tablicy głosi: „W hołdzie mieszkańcom wsi Wiązownica i okolicznych miejscowości zamordowanym przez OUN-UPA w dniu 17.04.1945 r. dla uczczenia bohaterskiej obrony Wiązownicy oraz kościoła parafialnego przez ks. proboszcza Józefa Misia, żołnierzy AK i NOW oraz społeczność lokalną. Dla upamiętnienia rodzin innych narodowości, które z narażeniem życia ratowały mieszkańców Wiązownicy i sąsiednich wsi. Dla potomnych ku pamięci i przestrodze w 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943 -1947. Tablicę ofiaruje społeczność Wiązownicy i okolicznych miejscowości. Wiązownica, 6 października 2013 r.”

Zbrodnia w Wiązownicy określana jest jako “największy, jednorazowy mord Polaków na terenie dzisiejszej Polski dokonany przez nacjonalistów ukraińskich”.

za: www.podkarpackie.pl

20-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)