REKLAMA

Uczniowie z Rzeszowa zbadają ślady pozostawione na miejsca przestępstwa

RZESZÓW. Badanie śladów zebranych na miejscu przestępstwa to temat kolejnych zajęć w ramach działających przy WSPiA Młodzieżowych Akademii Prawa oraz Bezpieczeństwa. Zajęcie w laboratorium kryminalistycznym WSPiA odbędą się w najbliższy czwartek i piątek (3 i 4 kwietnia) o godzinie 15:30.

o

Podczas specjalnych zajęć praktycznych młodzi ludzie zbadają ślady, które zebrali w połowie marca 2014 r. podczas symulowanych oględzin miejsca zdarzenia. Wtedy słuchacze Młodzieżowej Akademii Prawa i Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa mogli poznać wszystkie aspekty pracy technika kryminalistyki w terenie. Uczestnicy zajęć sami zabezpieczali ślady kryminalistyczne i zobaczyli, jak wyglądają wszystkie czynności, które należy wykonać na miejscu przestępstwa.

Teraz pod okiem specjalistów wszystkie ślady zostaną zbadane, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych spróbują ustalić, kto był sprawcą oraz co było przyczyną śmierci ofiary przestępstwa. Podczas zajęć, wykorzystane zostaną urządzenia znajdujące się na wyposażeniu laboratorium kryminalistycznego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Zajęcia dla słuchaczy MAP i MAB poprowadzą insp. Andrzej Bodzioch – naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz asp. Magdalena Kruczek – technik kryminalistyki.

Kolejne zajęcia w ramach Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa będą obejmowały trening sprawnościowy polegający na pokonaniu toru przeszkód obowiązującego podczas egzaminu sprawnościowego dla kandydatów do pracy w Policji. Słuchacze Młodzieżowej Akademii Prawa będą natomiast sporządzać pisma procesowe i przygotują symulowaną rozprawę sądową, podczas której wcielą się w wybrane role procesowe.

MAP i MAB

W WSPiA działa Młodzieżowe Akademie Prawa i Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa. Akademie przeznaczone są dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia są darmowe i odbywają się raz w miesiącu. Działające przy WSPiA Młodzieżowe Akademie mają na celu przygotowanie młodych ludzi do studiów na kierunkach „prawo” i „bezpieczeństwo wewnętrzne” na wszystkich uczelniach w Polsce.

W ramach Młodzieżowej Akademii Prawa uczniowie przygotowują symulowaną rozprawę sądową. Uczestniczą również w symulowanych oględzinach miejsca zdarzenia, zajęciach w laboratorium kryminalistycznym oraz sporządzają pisma procesowe (akt oskarżenia, pozew). Z kolei słuchacze Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa dokonują zabezpieczenia miejsca popełnienia przestępstwa, zabezpieczają ślady kryminalistyczne, które następnie badają w laboratorium kryminalistycznym WSPiA. Dodatkowo w ramach MAB prezentowane są techniki operacyjne i urządzenia wykorzystywane przez różne służby. Słuchacze Akademii uczą się podstaw sztuk walki i uczestniczą w konkursie sprawnościowym oraz turnieju strzeleckim na strzelnicy elektronicznej WSPiA.

Wszyscy uczestnicy MAP i MAB po każdych zajęciach otrzymują wpisy do specjalnie przygotowanych indeksów. Na zakończenie otrzymają także dyplomy ukończenia działającej przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Młodzieżowej Akademii.

ZDJ.: wikipedia.pl

02-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)