Tysiące słuchaczy na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie [ZDJĘCIA]

W sobotę 21 maja ruszyło największe święto muzyczne na Podkarpaciu, czyli 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Zainaugurowała go opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Impreza potrwa do 29 maja, a w jego ramach odbędzie się łącznie dziesięć ciekawych koncertów.

l3

Od lat największą popularnością w trakcie Festiwalu cieszą się koncerty plenerowe. Wzorem ubiegłorocznej edycji, w tym roku dwa pierwsze wieczory zaplanowano na świeżym powietrzu.

l4

Inauguracyjny koncert plenerowy, który tradycyjnie odbył się na scenie przed Muzeum-Zamkiem w Łańcucie przyciągnął ponad 3 tys. słuchaczy. Podobnie jak w ubiegłym roku 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczął się od opery. Soliści, orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej zaprezentowali przed publicznością legendarną operę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika i scenografii Barbary Kędzierskiej. Przedstawienie zostało przygotowane z wielkim rozmachem. Artyści z Krakowa zachwycili publiczność wysokim poziomem artystycznym, doskonałą inscenizacją oraz bardzo dobrze zaplanowaną, żywą akcją, która dosłownie emanowała ze sceny.

l2

Drugiego dnia Festiwalu w łańcuckim parku wystąpił zespół KROKE. Towarzyszyła im Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Anna Maria Jopek. W programie zatytułowanym „Feelharmony” muzycy wspólnie zaprezentowali niezwykłe kompozycje balansujące na granicy muzyki elektronicznej, klasycznej, jazzu i etno. Niesamowita magia i ponadczasowa, klasyczna estetyka porwała wszystkich uczestników tego występu. Wykonane wspólnie przez artystów utwory brzmiały tak niepowtarzalnie, że na pewno na długo pozostaną w sercach słuchaczy.

l1

Kolejnego dnia w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie także odbył się wyjątkowy koncert.Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą najsłynniejszej polskiej dyrygentkiAgnieszki Duczmal i jej córki Anny Duczmal-Mróz wykonała dla zgromadzonych gości utwory W.A. Mozarta, J. Haydna i B. Smetany. Występ uświetniła zwyciężczyni prestiżowego konkursu wiolonczelowego im. Piatigorskiego w Los Angeles – Karolina Jaroszewska-Rajewska. To był wieczór pełen uniesień. Publiczność była zachwycona wirtuozerskimi popisami solistki. Wielkie wrażenie zostawiły dyrygentki, a zwłaszcza ich sceniczna energia oraz doskonała komunikacja z orkiestrą. Owacje trwały wiele minut po zakończeniu występu.

Na festiwalowych scenach występują artyści światowej sławy. W kolejnych dniach Festiwalu pojawią się jeszcze między innymi utalentowana pianistka Kate Liu, uzdolnieni skrzypkowie Julian Rachlin iMichael Barenboim oraz wybitni aktorzy Jan Peszek Stanisława Celińska.

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Napisz komentarz: