REKLAMA

Trzy rzeszowskie uczelnie otrzymały granty o łącznej wartości 4 mln złotych

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek w Hotelu Bristol rozdano 25 grantów badawczych dla rzeszowskich uczelni. Ich łączna wartość wynosi 4 miliony złotych. Projekt jest realizowany w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

01_5

Foto: UMWP

25 zespołów z trzech rzeszowskich uczelni otrzymało granty na badania naukowe. Łącznie pomiędzy placówkami rozdysponowano 4 miliony złotych. Celem programu jest wsparcie jednostek naukowych w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych, zmierzające do tworzenia prototypów oraz innowacyjnych technologii. Przedmiotem wsparcia będą prace badawcze o wysokim potencjale do komercjalizacji.

To bardzo ważny etap w rozwoju Podkarpackiego Centrum Innowacji. Ważny etap w jego życiu i działalności – czyli wspieraniu przedsiębiorczości, innowacji i podkarpackiej gospodarki. Dziś zaczynamy procesem grantowym, a w finale chcemy mieć patenty, wynalazki, start-upy czy przedsiębiorstwa spin-offowe. Czyli wszytko co się wiąże z konkretnym produktem, umożliwiającym wejście na rynek. I mam tu na myśli wejście na wysoki poziom innowacji – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Łącznie do konkursu zgłoszono aż 103 projekty. Uczelnie rywalizowały o granty mające wartość od 20 do nawet 200 tysięcy złotych. Większość grantów zdobyła Politechnika Rzeszowska – 14, 9 przypadło Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, a 2 Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Istotą tego projektu jest nie tylko udzielenie grantu, ale współpraca z zespołami naukowymi, tak aby to co robią, było rzeczywiście dopasowane do rynku i przez ten rynek oczekiwane. Stąd jednym z kluczowych elementów była zdolność komercjalizacyjna prac badawczo-rozwojowych przygotowanych przez zespoły. Kolejnym etapem będzie dalszy rozwój tych projektów w obszarze uczelni. Ten grant, tak naprawdę jest pierwszym z serii. Planujemy utworzenie całej serii różnego rodzaju inicjatyw wspierających naukowców z różnych uczelni – powiedział Jacek Kubrak – prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Wśród 25 nagrodzonych projektów znalazły się badania m.in. nad zastosowaniem mongolskiej mieszanki ziołowej w kompleksowej ochronie przeciwsłonecznej skóry, której zadaniem będzie m.in. powstrzymanie rozwoju komórek nowotworowych. Dofinansowanie otrzymają także naukowcy pracujący nad modelowaniem teorii dla automatycznej kontroli zasobów sieci WWW w celu blokowania albo realizowania ataków informacyjnych w działaniach wojny informacyjnej.

Kolejny program grantowy ruszy w styczniu. Wówczas na ten cel przeznaczone zostaną środki w wysokości 6 milionów złotych.

Źródło: UMWP

30-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)