REKLAMA

Tak wygląda serce Rzeszowskiego Inteligentego Systemu Transportowego! [FOTO]

RZESZÓW. Dzięki RIST wprowadzone zostaną e-bilety, zamontowane biletomaty i tablice informacji pasażerskiej. O systemie mówi się od dawna, ale wizja jego uruchomienia wciąż się oddalała. Miasto zapewnia, że na wakacjach wszystko będzie działać jak należy. Do 1 lipca najpóźniej.

Dziś dziennikarze mogli zobaczyć, jak “od środka” wygląda jeden z kluczowych projektów realizowanych przez miasto, który w dużej mierze zrealizowany będzie ze środków unijnych.

W siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie zaprezentowane zostało “serce” RIST, w którym kontrolowane są trasy przejazdów autobusów oraz godziny przyjazdu i odjazdu.

Do tej pory kontrole takie były przeprowadzane przez pracowników, którzy musieli wsiąść do autobusy, sprawdzić godziny, poczekać na przystanku – wyjaśnia Łukasz Dziągwa, z-ca dyrektora ZTM. Praca ta zostanie przyśpieszona dzięki wdrożeniu nowoczesnego systemu.

Praktycznie każdy z nas korzysta ze smartfona, jeśli ma wykupioną usługę transmisji danych, to na bieżąco ma dostęp do informacji. Właśnie z takiego systemu korzystamy. Autobusy, które kupiliśmy, czyli 80 sztuk, oraz 70 dotychczas używanych przez MPK wyposażyliśmy w najnowsze autokomputery, sterowniki, systemy łączności i kasowniki, po to, aby przekazywały nam niezbędne informacje. Dotyczą czasu przejazdu autobusu, tego czy są odchylenia, czy usługa jest właściwie świadczona – dodaje.

Później “przelewane” są na tablicę, która informuje o szczegółach każdej trasy. Pracownicy ZTM będą analizować dane, a później przesyłać je dalej na tablice informacji pasażerskiej (docelowo ma ich być 162), które pojawiły się przy przystankach autobusowych. Tam właśnie pojawią się informacje o rzeczywistych czasach przyjazdu pojazdów.

Przy przystankach pojawi się w sumie 38 biletomatów. Na razie są dwa.

Karta miejska

Najbardziej interesującą pasażerów kwestią z całą pewnością jest wprowadzenie karty miejskiej. Miasto zakupiło 55 tys. sztuk plakietek przypominających kształtem dowód osobisty, które również w odpowiedni sposób zostały zabezpieczone. Karty nie trzeba będzie wyciągać z torebki czy kieszeni, aby odnotować wejście do autobusu. Będzie działała z odległości do 10 cm.

Karta miejska będzie spersonalizowana. Z jednej strony będzie widniał jeden z symboli miasta, np. okrągła kładka, z drugiej nazwisko i zdjęcie osoby, która jest właścicielem karty. Będą w niej zapisane informacje o zniżkach np. posiadanie statusu rencisty czy studenta. Kartę będzie można “naładować” przez Internet, komórkę, w punktach obsługi pasażerskiej (np. przy ul. Targowej, ul. Grottgera lub Lisa-Kuli) lub w biletomacie. ZTM chciałby, aby w galeriach Nowy Świat i Plaza uruchomione zostały dodatkowe punkty, z których  będą mogli korzystać pasażerowie.

Karta będzie wydawana za darmo. W przypadku jej utraty, za duplikat trzeba będzie już zapłacić.

System ma działać od 15 czerwca.

Zobacz, jak wyglądają miejsce nadzoru całego systemu, w pełni wyposażony autobus oraz karty miejskie i nowe bilety!

 

26-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)