Sukcesy strażaków z Podkarpacia na Mistrzostwach Świata

W Chungju w Korei Południowej odbywały się Mistrzostwa Świata strażaków. Świetnie zaprezentowali się zawodnicy z Podkarpacia.

Andrzej Szpunar (KM PSP Rzeszów) został Mistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej 35-45 lat a Robert Kubit (KM PSP Krosno) Wicemistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej poniżej 34 lat w biegu Cross Country rozegranym dziś (15.09.2018) w ramach 13 Mistrzostw Świata Strażaków w Chungju – Korea Południowa. Świetne piąte miejsce w kategorii wiekowej poniżej 34 lata zajął trzeci z naszych reprezentantów Marcin Biedka (KM PSP Krosno).

Bieg na dystansie o długości około 7,5 km rozegrany został nad jeziorem Chungjuho Lake w bardzo wymagającym terenie, który obfitował w wiele przewyższeń oraz podbiegów po stromych schodach. Andrzej Szpunar znajdujący się aktualnie w świetnej formie od początku biegu prowadził i starał się kontrolować przewagę nad przeciwnikami ze swojej kategorii wiekowej. Robert Kubit i Marcin Biedka, dla których był to debiut na imprezie takiej rangi, zaczęli rozważnie, utrzymując swoje stałe szybkie tempo przez cały wyścig. Pozwoliło to na zdobycie odpowiednio drugiego i piątego miejsca w kategorii wiekowej.

41913184_2025722257470714_6062997657209536512_o

W poniedziałek, podkarpaccy strażacy wzięli udział w biegu ulicznym na 10 km oraz 5 km. Na dłuższym dystansie bezkonkurencyjny był Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie. Zawodnik zameldował się z czasem – 34.38 min. Zwyciężył zarówno swoją kategorię wiekową (35-44 lata), jak i nieoficjalną kategorię OPEN.

Kolejny świetny występ podczas 13 Mistrzostw Świata Strażaków zanotował Robert Kubit z KM PSP w Krośnie. Robert dystans 10 000 metrów pokonał w czasie 37.22 min. co pozwoliło mu na zdobycie srebrnego medalu w kategorii wiekowej 30-34 lata.

Największą niespodziankę sprawił trzeci z reprezentantów SKP w Rzeszowie, Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie. Pomimo przeziębienia, Marcin wystartował w biegu na 5 km i ukończył go na drugim miejscu w kategorii wiekowej 30-34 lata (czas – 19.40 min). Zdobyty srebrny medal Mistrzostw Świata Strażaków w biegu na 5km jest największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze biegowej Marcina.

Start i meta biegu zlokalizowane zostały na bardzo ładnym, głównym stadionie kompleksu Chungju Sports Complex. Zawody rozgrywane były w świetnych warunkach dla biegaczy. O godzinie 7:00, na którą zaplanowany został start, niebo było lekko zachmurzone, a termometry w Chungju wskazywały około 15 stopni Celsjusza.

We wtorek strażacy wrócą do kraju. Gratulujemy sukcesu!

Źródło: Facebook SKP Strażak w Rzeszowie