Spotkanie licealistów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rzeszowie w ramach Podkarpackiego Centrum Debaty Młodzieżowej odbyła się dyskusja licealistów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie zorganizowały wspólnie samorządy uczniowskie IV oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego wraz z Radą Młodzieży Rzeszowa oraz przedstawicielami Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W dyskusji wzięli udział kandydaci do PE reprezentujący poszczególne komitety wyborcze.
Celem tego spotkania jest ukazanie pozytywnych aspektów obecności Polski w strukturach UE. To nie jest debata polityczna, lecz społeczna. Chcemy tutaj także pokazać jak wyglądają realia unijne w kontekście zbliżających się wyborów – Tomasz Pajęcki, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzeszowie.

Spotkania organizowane w ramach Podkarpackiego Centrum Debaty Młodzieżowej cieszą się olbrzymia popularnością.- Dyskusja ma przede wszystkim uświadomić młodym ludziom, jak funkcjonuje PE. Przewodniczący samorządu szkolnego zwrócił też uwagę na  to w jaki sposób korzystamy z  funduszy unijnych – te działania widać na każdym krokudofinansowywane są budowy parków, obiektów sportowych, wyposażenie pracowni komputerowych, laboratoriów, itd. wyliczał Bartosz Płocicki, przewodniczący samorządu uczniowskiego w VIII LO w Rzeszowie.

W czasie spotkania kandydaci startujący z naszego regionu mieli określić swoje stanowisko dotyczące m.in. perspektyw młodych ludzi w UE, związanych z obecnością Polski w jej strukturach. Odpowiadali także na pytania dotyczące roli europosła, wspominali początki swojej kariery w polityce. – Taka dyskusja jest potrzebna, ponieważ  aktywizuje młodzież do tego, aby  włączać się w życie społeczne, brać udział w wyborach a przy tym rozumieć sens tego działania – dodaje dyrektor.

– Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematyką unijną – podkreśla europoseł Elżbieta Łukacijewska, która przed debatą prowadziła specjalny wykład dla uczniów ZSO nr 3.
Pytali o środki unijne, regulacje dotyczące np. kwot mlecznych, zasad wędzenia wędlin metodą tradycyjną, liczbę urzędników. Ta aktywność młodych ludzi i ich znajomość tematyki związanej z funkcjonowaniem PE jest bardzo różna. Dla mnie osobiście takie spotkanie jest nowym doświadczeniem. Dla licealistów, jak sądzę,  to doskonała lekcja wiedzy o tym jakie są programy unijne, szanse, z czego mogą skorzystać, a czym niestety nie zawsze się interesują- tłumaczy europosłanka.

W dyskusji wzięli udział: Elżbieta Łukacijewska (europosłanka, kandydatka PO), Tomasz Kamiński (poseł na Sejm, kandydat z ramienia SLD), Dariusz Dziadzio (PSL), Marta Niewczas (Europa +), Krystyna Wróblewska (PiS), Tomasz Kloc (Polska Razem Jarosława Gowina).

Debatę prowadził dr Hubert Sommer, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

komentarzy 5 do “Spotkanie licealistów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego (ZDJĘCIA)”

 1. aa napisał(a):

  dziadzio nie jest z sld

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Co za EuroBełkot napisał(a):

   Dlaczego nikt nie zapytał dlaczego jesteśmy w UE a mamy tak niskie zarobki ? Czy mamy być po prostu tanią siłą roboczą ?

   Dlaczego nikt nie zapytał Pani poseł ile zarabia na miesiąc ?

   Dlaczego polscy rolnicy są dyskryminowani w UE ? Przecież te dopłaty dla Polskich rolników w porównaniu z rolnikami Niemieckimi to jałmużna

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Dziadzio był u Palikota teraz jest w PSL ? napisał(a):

  ciekawe gdzie będzie jutro ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Boją się niskiej frekwencji napisał(a):

  więc agitują w szkołach nawet

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. To nie jest debata polityczna :) napisał(a):

  tylko że pojawili się kandydaci z agitacją :)Przecież ci wszyscy ludzie kandydują – nie róbcie nam wody z mózgu przynajmniej w szkołach 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: