Smok(g) krakowski, smog rzeszowski. Fatalny stan powietrza w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszów plasuje się w dziesiątce miast, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w naszym kraju. Średnia ilość szkodliwych substancji oscyluje w granicy 40 mg na metr sześcienny. Co to oznacza dla mieszkańców? Smog daje o sobie znać tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Tworzy się na skutek spalania złej jakości węgla, a w skrajnych przypadkach – plastiku, odpadów i gumy. Negatywnym czynnikiem jest też położenie miasta w dolinie. Co więcej, do jego powstawania przyczyniają się spaliny wydzielane przez fabryki i pojazdy.

W skład smogu zalicza się wiele szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów. W połączeniu z nadmierną wilgotnością powietrza stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia – mogą wywołać astmę, choroby układu oddechowego, a nawet paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa także ryzyko nowotworowe oraz negatywnie wpływa na rozwój zarodków.

Najbardziej zanieczyszczony od wielu lat jest Kraków, niechlubnie słynący ze wszechobecnego smogu. Na czele rankingu są również Nowy Sącz i Rybnik, gdzie dopuszczalne normy przekraczane są kilkukrotnie. W okolicach 10. miejsca plasuje się stolica Podkarpacia.

Jak można walczyć ze smogiem? Odpowiedzią jest budowa centralnych sieci ciepłowniczych na kolejnych osiedlach. Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie ilości produkowanych spalin jest rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej.  W związku z decyzją radnych o podwyższeniu cen biletów MPK, dla mieszkańców Rzeszowa ten sposób może okazać się jednak nieco trudniejszy…

foto: archiwum eSanok.pl

foto: archiwum eSanok.pl

(az)

Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Jeden komentarz do “Smok(g) krakowski, smog rzeszowski. Fatalny stan powietrza w stolicy Podkarpacia”

  1. grewera napisał(a):

    Rzeszów ma tylko jeden klin napowietrzający od południowo zachodniej strony miasta. Stąd właśnie wieje 75% wiatrów. Ferenc i lobby budowlane chce to zabudować. Jak nik się temu nie sprzeciwi to skończy się to tragicznie dla miasta.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: