REKLAMA

Smarzowski i Srokowski przyjadą do Rzeszowa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim i reżyserem Wojciechem Smarzowskim na temat adaptacji dzieła literackiego i realizacji filmu “Wołyń”. Odbędzie się ono 10 grudnia o godzinie 18:00 w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13. Liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.

Przechwytywanie_42

Foto: YouTube / kanał: KinoSwatPL

Wojciech Smarzowski – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych i teledysków. W swoim dorobku ma takie filmy jak „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”. Oprócz filmów fabularnych wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”). Charakterystyczną cechą twórcy jest współpraca z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik.

Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: Złote Lwy czy Orły. Jest nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino. W 2004 r. został laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film za reżyserię („Wesele”). Na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009) otrzymał nagrodę za reżyserię i za scenariusz („Dom zły”). Czterokrotny laureat Orła za najlepszą reżyserię – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. W 2014 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Stanisław Srokowski – prozaik, tłumacz, poeta, publicysta. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat „Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł: „Gazeta Dzieci”). Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP po stanie wojennym nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

Aktywny w sprawach publicznych, brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej kraju. Był założycielem NSZZ „Solidarność” w redakcji „Wiadomości”. Doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrocławiu. Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu, przewodniczący klubu „Odrodzenie”. Opublikował kilkanaście tomików poezji, kilkanaście powieści, autor kilku sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży, licznych nowel i opowiadań, słuchowisk radiowych i felietonów. Autor powieści i opowiadań kresowych. Na kanwie opowiadań ze zbioru „Nienawiść” (2006), wyróżnionego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2007), powstał scenariusz filmu Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (2016). Jest laureatem wielu nagród, m.in. im. Stanisława Piętaka. W 2010 r. otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2018”.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informatorium, pok. nr 25 przy ul. Sokoła 13, w godzinach pracy biblioteki.

Źródło: materiał nadesłany

30-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)