REKLAMA

Rzeszów chciał być liderem, ale gminy się sprzeciwiły. Do rozdania jest 300 mln zł

RZESZÓW / PODKARPACIE. Długa  dyskusja ws. utworzenia Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Miasto nie zgadzało się z gminami, bo chciało być liderem.

Jednym z ważniejszych punktów na sesji Rady Miasta Rzeszowa było podjęcie decyzji radnych w sprawie zgody na przystąpienie do Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. 12 gmin, z którymi miasto weszło w porozumienie w ramach ROF doszło bowiem do wniosku, że lepszą opcją będzie utworzenie stowarzyszenia. To nieco komplikuje sprawę.

Gminy uważają, że lepszym rozwiązaniem jest stowarzyszenie. Argumentowaliśmy tą sprawę trzy razy na kilkugodzinnych spotkaniach, ale trudno mi powiedzieć, dlaczego. Zostaliśmy przegłosowali 1 do 12. My chcieliśmy porozumienia, bo tak łatwiej byłoby podejmować decyzje – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Forma porozumienia daje większy wachlarz swobody dla miasta, które będzie mogło szybciej podejmować decyzje. – Miasto będzie liderem obszaru metropolitarnego i jako lider będzie mogło realizować swoją politykę – argumentuje Robert Kultys, radny PiS.

Ale gminy nie zgadzają się, aby Rzeszów był liderem. – Oni nam po prostu nie ufają – mówi Andrzej Dec, przewodniczący RM. – To nie tak. Rozmawiamy z nimi długo i szczerze. Rozumiem, co mówią do mnie gminy, ale nie wiem dlaczego w ten sposób. Być może chodzi o brak zaufania, o którym wspomniał pan przewodniczący, ale nie wiem – zastanawia się Ustrobiński.

Dzięki wejściu w ROF gminy mają szanse uzyskać ok. 300 mln zł na inwestycje. W ramach wspólnych działań będą realizować tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Realizacja projektów w formule ZIT pozwoli na wyjście poza sztywne granice administracyjne, poprzez wspólne rozwiązywanie i ograniczanie problemów oraz wykorzystywanie potencjałów gmin skupionych w ROF.

Mamy wiele wątpliwości, co do tego jak powstaje ZIT. Nabrałem bardzo poważnych zastrzeżeń. Nie mówi się o tym, czym jest ZIT i jaka jest jego filozofia. Rzeszów nie akcentuje, że to jest element miejskiej funkcji państwa. ZIT nie ma służyć rozwiązywaniu problemów naszych partnerów, a oni są przekonani, że to właśnie dla nich szansa i furtka, żeby otrzymywać pieniądze. Gminy koncentrują się na tym, żeby stworzyć stowarzyszenie i działać, a to nie na tym polega. Zabrakło wytłumaczenia im tego, o co w tym chodzi. To lider jest najważniejszy – mówi Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący RM.

 

sesja_rady_miasta_rzeszowa_003

 

Rzeszów był przeciwny, bo widział zagrożenie, że podejmowanie decyzji o utworzeniu stowarzyszenie zagrozi realizacji zadań. Gminy utrzymały swoje stanowisko i zaproponowały statut, do którego zaproponowaliśmy zmiany – mówi Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy. Miasto zaproponowało rezygnację z instytucji walnego zgromadzenia i zmniejszenie liczby członków zarządu, ale gminy nie wyraziły na to zgody.

Gminy obiecały za to, że zmienią zakres zadań merytorycznych, w których wymagana jest jednomyślność przy podejmowaniu decyzji, m.in. ws. zmian statutu i spraw finansowych. – Na dzień dzisiejszy nie mamy gwarancji, że zmiany zostaną wprowadzone. Uważam, że gminy rozumieją powagę sprawy, wiedzą, że bez Rzeszowa nie stowarzyszenie nie może istnieć i nie może pełnić roli pośredniczącej ZITu – dodaje Bęben.

Porozumienie było tak skonstruowane, że zapewniały pełną demokrację. Nad porozumieniem prace trwają od półtora roku. Zostało już zweryfikowane przez ministerstwo i marszałka. – Gdyby, gminy pozostały przy tej formule, można byłoby dać znak marszałkowi “jesteśmy już gotowi” – wyjaśnia Stanisława Bęben.

W skład ROF wchodzą gminy: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Krasne, Lubenia, Łańcut, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn oraz miasta: Rzeszów i Łańcut.

Po półgodzinnej przerwie na naradę klubów radni podjęli decyzję. Za było 18 radnych, dwóch radnych zagłosowało przeciw i tyle samo wstrzymało się od głosu. To oznacza, że miasto ustąpiło z funkcji lidera i przystało na warunki 12 gmin.

26-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)