REKLAMA

Wanilka i Tymotka. Pierwsze alpaki, które urodziły się w Kielnarowej (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Samiczki Wanilka i  Tymotka to 2 pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  Egzotyczne maluchy są efektem przemyślanych krzyżówek, mają wysokiej jakości delikatne runo o pięknej barwie. W polskim klimacie rozwijają się wzorowo. 

ALPAK

Wanilia ma 3 miesiące, urodziła się 22 maja.  Tymotka jest od niej młodsza o miesiąc, przyszła na świat 20 czerwcainformuje dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii WSIiZ, które prowadzi hodowlę alpak.

Wanilia była wcześniakiem, urodziła się miesiąc przed planowanym terminem. Tymotka urodziła się po 350 dniach ciąży. Ciąża u alpak trwa średnio 345 dni, poród 3 tygodnie przed i po terminie jest zjawiskiem normalnym. Alpaka rodzi 1 młode zwane cria. Ciąże bliźniacze zdarzają się raz na 2000 urodzeń.

 Bardzo ciekawym przystosowaniem samic do niekorzystnych warunków środowiskowych jest możliwość “przetrzymania” porodu do momentu aż się te warunki poprawią. Gdy termin porodu przypada na ciepłe miesiące, alpaka nie urodzi w dzień deszczowy, pochmurny lub wietrzny. Zaczeka na ciepły lub upalny dzień. Samica nie wylizuje młodego i  musi ono wyschnąć w promieniach słonecznych. By zapewnić mu jak najlepsze warunki do przeżycia samice rodzą tylko w takie dni w godzinach od 10 do 14 zdradza dr Sawaryn.

Będą pomagać dzieciom

Młode urodzone w Laboratorium Badań nad Alpakami WSIiZ kontakt z ludźmi mają od urodzenia. Dzięki temu, będą mogły być wykorzystywane w alpakoterapii i pracy z chorymi ludźmi już od wczesnego wieku.

Bardzo dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Urodzone w Polsce są i bardziej odporne i przystosowane do klimatu od rodziców przywiezionych z Chile. Młodym alpakom bardzo szybko rośnie wełna, mimo że nie dawno się urodziły, już mają kilkucentymetrowy odrost, dzięki temu lepiej zniosą pierwszą zimę. Młode będą strzyżone wiosną przyszłego roku. Wełna z 1 strzyży alpaki to najbardziej unikatowy produkt, jaki alpaka daje raz w życiu nazywany baby alpaca.

W ramach Laboratorium Badań nad Alpakami i Centrum zooterapii WSIiZ prowadzimy hodowlę 35 dorosłych samic i 4 samców alpak pod kątem zooterapii i badań nad selekcją odpowiednich linii (kolorów i właściwości runa). Alpaki występują w 22 kolorach podstawowych, a każdy może być w kilku odcieniach. Ich runo jest bardzo ekologiczne, nie trzeba go farbować – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ – Nasze alpaki można oglądać w mini zoo na terenie Centrum Zooterapii WSIiZ w kampusie w Kielnarowej.

Alpaki są też wykorzystywane do alpakoterapii, która sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami ruchu. Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny.

Piękne młode od czempionów

Pierwsze młode to efekt krzyżówki bardzo dobrych jakościowo rodziców. Matka Wanilii ma runo o grubości 16 mikronów, a Tymotki 17 mikronów. Ojcami są topowe samce, które zdobyły wiele nagród na europejskich i amerykańskich wystawach alpak. Mamy nadzieję, że młode urodzone w naszym laboratorium będą jeszcze lepsze od ich rodzice i wszystko na to wskazuje cieszą się hodowcy.

20-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)