REKLAMA

Rzeszowskie Juwenalia. Znamy wstępny program

RZESZÓW / PODKARPACIE. To już 23. edycja tego największego studenckiego święta w regionie. Organizują je samorządy studenckie czterech uczelni: Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkoły Inżynieryjno- Ekonomicznej oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Wzorem ostatnich lat, Rzeszowskie Juwenalia potrwają… 3 tygodnie! Choć początkowo może to się wydawać zaskakujące, to wszystko dzięki mnogości wydarzeń w programie podkreślających obecność w życiu studenckim sportu, kultury i nauki. Można zatem powiedzieć, że w tym roku Rzeszowskie Juwenalia startują 14 kwietnia Klubową Rozgrzewką, a już 22 kwietnia rozpoczyna się tydzień tematyczny Kultura i Nauka Przodem, a więc cykl imprez, któremu przyświeca idea promowania naukowej i kulturalnej aktywności studentów oraz rozwijanie międzyuczelnianej współpracy.

Ważnym wyróżnikiem Tygodnia, spośród innych projektów studenckich jest grupa docelowa, której jest dedykowany, a którą tworzą nie tylko społeczność akademicka, ale również mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia. Dlatego też 24 kwietnia w głównej auli Politechniki Rzeszowskiej wystąpi ze swoim trio ALOSZA AWDIEJEW, a trzy dni później konkurs piosenki Kill me with the MUSIC uświetnią ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET.

Kolejno w dniach 5-7 maja czas na Wielki Koncertowy Finał. To największe przedsięwzięcie studentów w całym roku akademickim. Tradycyjnie rozpoczniemy je otwarciem na Rynku połączonym z przekazaniem przez prezydenta Rzeszowa kluczy do bram miasta i koncertem zespołu LE MOOR. Na głównej scenie na Miasteczku Akademickim PRz wystąpią m.in. LADY PANK, MIG, ŁĄKI ŁAN, MELA KOTELUK i POWER PLAY oraz wielu innych artystów, których na chwilę obecną nie możemy zdradzić. Wstęp na wszystkie koncerty jest całkowicie bezpłatny!

Gdy emocje związane z występem największych gwiazd polskiej estrady już opadną, przyjdzie czas na tydzień pn. Sportowa Dogrywka. W dniach 9-15 maja zaprosimy wszystkich do aktywności fizycznej odmienianej przez wszystkie przypadki: zarówno na wyczynowym poziomie, jak i amatorskim, w klasycznych dyscyplinach i tych, które w niestandardowy sposób udowadniają, że sport to zdrowie.

WSPÓŁPRACA Z ZAKŁADEM KARNYM

Zupełną nowością tegorocznej edycji Rzeszowskich Juwenaliów jest podjęcie współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie-Załężu. Wspólne działania przy Juwenaliach zakładają pomoc osadzonych, którzy w ramach zajęć kulturalno-oświatowych pomogą w rozłożeniu i złożeniu ogrodzenia terenu imprezy wokół Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to początek wielopoziomowej współpracy między uczelniami a zakładem karnym, ponieważ zarówno jedna jak i druga strona mają sobie sporo do zaoferowania. Skazani są w różnym wieku i na różnym etapie wykonywania kary, liczymy więc, że wymiana doświadczeń ze środowiskiem akademickim może przyczynić się do ich późniejszego, lepszego życia na wolności. Studenci z kolei będą moglizobaczyć np. jak od wewnątrz wygląda organizacja pracy zakładu karnego, ale też jakże wysoce zaawansowane technologicznie systemy zabezpieczeń obowiązuje w tego typu placówkach. Należy tutaj szczególnie podkreślić, że Rzeszowskie Juwenalia będą pierwszą tego typu imprezą w Polsce, przy której pomagać będą osadzeni w zakładzie karnym.

Tydzień Kultura i Nauka PRZODEM, odbywający się w dniach 22 – 28 kwietnia, to już czwarta edycja rozmaitych wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym, takich jak: koncerty, konferencje, szkolenia i debaty, a także pokazy filmowe. Ta rozpoczynająca Rzeszowskie Juwenalia inicjatywa z każdą edycją odnotowuje rosnące zainteresowanie, a nieustanny rozwój projektów czyni je atrakcyjnymi nie tylko dla studentów, ale także dla całej społeczności Rzeszowa. Ideą przyświecającą organizacji Tygodnia jest dbałość o kulturę studencką, upowszechnianie nauki i promowanie intelektualnych form spędzania wolnego czasu.

Harmonogram tygodnia Kultura i Nauka PRZODEM:

PIĄTEK 22.04: o Seminarium naukowe – „Droga do zawodu notariusza” – WSPiA – Spotkanie z przedstawicielami zawodu, ukazanie przesłanek wykonywania tej profesji oraz obowiązków z niej wynikających. o Konkurs Dubbingu + SLAM Poetycki – WSIiZ

19:00 – Konkurs dla wszystkich mających „gadane”, zadaniem każdego uczestnika jest dubbingowanie fragmentu video na ŻYWO (bez żadnego przygotowania), co daje nieoczekiwane zwroty akcji, dużo śmiechu i niezapomniane teksty. Do konkursu dołączamy również Slam poetycki, w tym wypadku konkurować będą ze sobą poeci prezentujący swoją twórczość. Czyli istna walka na wiersze!

SOBOTA 23.04: o ROBO~motion – PRz – Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion odbędą się 23 kwietnia 2016 na terenie Politechniki Rzeszowskiej. To już czwarta edycja tego wydarzenia w Województwie Podkarpackim. Zawody robotów odbywają się w różnych konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Przede wszystkim główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne – projektowane i budowane przez zawodników. Wyjątkiem jest jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane są przez zawodników z gotowych elementów. W zawodach udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Niemałą grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach. Poprzednia edycja zawodów w I Plebiscycie czytelników Forbot.pl na najlepiej zorganizowane zawody robotów w Polsce w sezonie 2013/2014 zajęła zaszczytne I miejsce. Dziękując za docenienie dołożymy wszelkich starań, aby nadchodzącą IV edycję wydarzenia przygotować jeszcze lepiej i ponownie podnieść poprzeczkę organizacyjną, tak aby w kolejnym plebiscycie obronić tytuł najlepszych zawodów w Polsce.

NIEDZIELA 24.04: o Alosza Awdiejew – PRz – Od 1975 związany jest z krakowskim kabaretem „Piwnica Pod Baranami”, gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) oraz Michałem Kaniewskim (gitara), śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie okraszone humorem. W latach 1975-1980 współpracował jako pianista z krakowskimi zespołami jazzowymi Beale Street Band i Playing Family. Od 1990 występuje w trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem, dając liczne koncerty w kraju i za granicą. Nagrywa płyty oraz programy telewizyjne i radiowe. Jest stałym felietonistą miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i członkiem Rady Naukowej tego magazynu.

PONIEDZIAŁEK 25.04: o Plenerowe Kino Nocne – PRz – Wieczorny pokaz filmowy „pod chmurką” o Symulowane oględziny miejsca zwłok – WSPiA – Pokaz metod wykrywania przestępstw, sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia pozwalających na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie jego sprawcy. o Wieczór Kabaretowy – WSIiZ – W trakcie corocznego już wieczorku swoją obecnością zachwyci kolejny znany Polski kabaret który zapewni ogromny zastrzyk zarówno śmiechu jak i kultury najwyższych lotów.

WTOREK 26.04: o Targi kół naukowych i organizacji studenckich – WSPiA – popołudnie-wieczór- targi, których celem jest prezentacja działalności studenckiej terenów Rzeszowa. Dla kół i organizacji to czas i okazja do poszukiwania nowych członków, a dla studentów oraz uczniów szkół średnich – do dołączenia w ich szeregi. Na targach poza kołami naukowymi zaprezentują się między innymi samorządy wszystkich rzeszowskich uczelni wyższych i rozgłośnie akademickie. Zarówno koła, jak i organizatorzy.

Clipboard02

Wstępny rozkład jazdy Rzeszowskich Juwenaliów:

CZWARTEK 5 maja, otwarcie na Rynku: LE MOOR polski zespół muzyczny założony w roku 2005 w Kolbuszowej. Grali przed takimizespołami jak Lao Che czy Kult. Skład: Dorian Pik – wokal, Mateusz Augustyn – gitara elektryczna, Dawid Magda – perkusja, Rafał Czachor – gitara basowa, Krzysztof Białek – klawisze, Kamil Kozak – trąbka, Łukasz Ziemba – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, Krzysztof Surdyka – trąbka, Bartek Koń – trąbka.

CZWARTEK 5 maja: ŁĄKI ŁAN – polski zespół, jak sami twierdzą grają ‘’Łąki Funk’’, chociaż recenzenci twierdzą, że jest to swoistego rodzaju połączenie muzyki punk oraz funk. Ich koncerty kojarzone są z mocną dawką energii, a także dobrego humoru. Debiutancka płyta Łąki Łan ukazała się we wrześniu 2005 (wyd. Offmusic). W lutym 2010 roku wydawnictwo ŁąkiŁanda uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna. W listopadzie 2012 wydany został trzeci album zespołu Armanda.

PIĄTEK 6 maja: M.I.G – polski zespół disco polo powstał w roku 2000, tworzy go czwórka rodzeństwa: Dorota Gwiazdowska, Marek Gwiazdowski, Krzysztof Gwiazdowski i Sławomir Gwiazdowski. Przez pierwsze lata współpracowali z grupą Top One. Zasłynęli w 2012 zdobywając nagrodę Hit Lata z piosenką ‘’Jej dotyk’’. Zespół znany z takich utworów jak ‘’Mariola’’, czy ‘’Słodka wariatka’’.

PIĄTEK 6 maja: POWER PLAY – zespół powstał z inicjatywy lidera Sylwestra Gazdy w roku 2001. Od roku 2009 zespół tworzy muzykę autorską. Wydanych zostało 5 albumów i 2 single. Ich największe przeboje to ‘’Najpiękne’’, ‘’Kochaj mnie’’, czy ‘’Co ma być to będzie’’.

PIĄTEK 6 maja: LADY PANK – polski zespół rockowy założony we Wrocławiu w roku 1981 przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. W historii polskiego rocka jest to jedna z najpopularniejszych grup muzycznych. Wydali ponad 20 płyt i wiele ponadczasowych przebojów takich jak ‘’Mniej niż zero’’, czy ‘’Kryzysowa Narzeczona’’. Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał, obecny skład zespołu to: Jan Borysewicz -gitara solowa, śpiew , Janusz Panasewicz- śpiew , Kuba Jabłoński – perkusja,Krzysztof Kieliszkiewicz – gitara basowa oraz Michał Sitarski – gitara elektryczna, stały sideman i gościnnie Wojtek Olszak – instrumenty klawiszowe.

SOBOTA 7 maja: MELA KOTELUK – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron. Płyta ta stała się płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. W 2013 wraz z Czesławem Mozilem nagrała Pieśń o szczęściu– utwór promujący film Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Inicjatorka akcji żywe granie Nie bądź dźwiękoszczelny.

materiały nadesłane

 

25-03-2016


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

nell2018-02-23 11:22:36
0 0
Ale wam się dni z datami pomieszały. Jak się pisze harmonogram to warto skorzystać z kalendarza a nie tworzyć takie gnioty.