REKLAMA

Rzeszowski bez czarny Europejskim Drzewem Roku? ZAGŁOSUJ!

 

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowski bez czarny walczy o tytuł Europejskiego Drzewa roku 2020. Konkurs trwa do końca lutego. Zagłosuj!

bez czarny - mój portet z odległości kilkunastu metrów_1

Foto: UM Rzeszowa

Wyjątkowy bez czarny, który znajduje się przy ulicy Grodzisko 5 w Rzeszowie zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2019 w Polsce. Teraz okaz przyrody reprezentuje nasz kraj w konkursie: Europejskie Drzewo Roku 2020. O tytuł walczy łącznie 16 drzew. Głosowanie rozpoczęło się 1 lutego. Głosy można oddawać TUTAJ. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

– Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

bez czarny- sięgam do drugiego pietra

Foto: UM Rzeszowa

Rzeszowski bez ma około 6 metrów wysokości i 125 centymetry obwodu. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

– Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory. W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na Bez Czarny z Rzeszowa – namawia Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10 lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Źródło: red., UM Rzeszowa, Klub Gaja / inf. prasowa

08-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)